Dünyanın en yaratıcı ajansının koridorlarında gezdiren kitap

MediaCat, son yılların en yaratıcı ajansları arasında yer alan, ses getiren birçok kampanyaya imza atan, başta Cannes Lions olmak üzere reklam yarışmalarında sayısız ödül alan...

13.05.2009 - 12:37 | MediaCat

MediaCat, son yılların en yaratıcı ajansları arasında yer alan, ses getiren birçok kampanyaya imza atan, başta Cannes Lions olmak üzere reklam yarışmalarında sayısız ödül alan Crispin Porter + Bogusky’nin ajans kitabı Hoopla’yı Türkçe’ye kazandırdı.

Advertising Age ve Creativity gibi reklam dünyasının en önemli yayınları tarafından geçtiğimiz sene ‘yılın ajansı’ seçilen Crispin Porter + Bogusky’nin yaratıcılığının ve reklamcılık tarzının görsel bir şenlik şeklinde ve yaratıcı bir içerik düzenlemesiyle sunulduğu bu kitap, aynı ajansta serbest yazarlık yapan Warren Berger’in imzasını taşıyor.

Son dönemin en ‘hızlı’, en ‘360’, en ‘anarşist’, Newsweek ve Time dergilerinin tabiriyle en ‘vizyoner’ ajansı olarak anılan Crispin Porter + Bogusky’nin uzun süre beklenen bu ajans kitabı, 2007 yılında yayımlanmış ve reklam dünyasında büyük bir yankı uyandırmıştı. Hoppla, alıştığımız ajans tanıtım kitaplarından çok farklı. Sirk havası veren iddialı kapağından işlerin sergilenişine, içeriğinden sorduğu sorulara, içindekilerden önsözüne kadar her şeyiyle anlattığı ajansın aykırılık ruhunu taşıyor.

MediaCat’in Promat Matbaası’nın işbirliğiyle yayımladığı ‘Yaratıcı Kitaplar’ serisinin ikincisi olan bu kitap, orijinal baskısına sadık kalınarak sert kapaklı, tamamı kuşe kağıda ve renkli basıldı. Ajansın yaratıcı ruhunun, reklamcılık tarzının tüm yönleriyle yansıtıldığı kitap, ajans tarafından üretilmiş iddialı reklam ve kampanyaların görsellerini de içeriyor. Hoopla, Crispin Porter + Bogusky reklamcılığının nasıl bir şey olduğunu öğrenmek isteyenlere, neredeyse ajansın koridorlarında gezinip yapılan işleri görme düzeyinde bir okuma ve seyretme deneyimi sunuyor.

10 sene önce kimsenin adını bile bilmediği bu Miami kökenli ajansın hiper yaratıcı işleri, reklam dünyası tarafından yakından izleniyor ama bu kitaptan işlerin ardındaki yaklaşımı bir bütün olarak kendi ağızlarından ilk kez dinliyoruz.

MediaCat, bu iddialı kitabı kitapçılara dağıtmadı. Bunun ardında iki neden var. Öncelikle kitap kitapçılara dağıtılamayacak kadar sınırlı sayıda basıldı. İkinci olarak, dağıtım süreçlerinde zarar görecebileceği düşünüldüğü için talep eden okurlara güvenli bir şekilde doğrudan gönderim yolu tercih edildi.

Crispin Porter + Bogusky kimdir?

Crispin Porter ve Alex Bogusky tarafından yönetilen Crispin Porter + Bogusky, Amrikan reklam dünyasının taşrasından, Miami’den çıkmış bir ajans. 10 yıl önce kimsenin adını bile duymadığı bu ajans, Burger King için yaptığı ve bir internet çılgınlığına dönen ‘İtaatkar tavuk’ kampanyası, Mini için yaptığı yaratıcı açıkhava reklamları, sigaraya karşıtı kampanya TheTruth.com gibi ses getiren birçok çalışmaya imza attı.

Miami’deki ilk ofisinin yanısıra şu anda Colorado’nun Boulder şehrinde bir paralel merkeze, ayrıca Santa Monica ve Londra’da birer ofise sahip olan ajans, geçtiğimiz yıl Advertising Age ve Creativity gibi reklam dünyasının seçkin yayınları tarafından ‘yılın ajansı’ seçildi.

Ajansın şu anki müşteri portföyünde Burger King, Volkswagen, Coca-Cola Zero, Microsoft, American Express OPEN, Sprite ve Domino’s gibi dev global markalar yer alıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.