Dünyanın en kirli kupası

Dünya Kupası özel sayısına turnuvanın kirli yüzünü taşıyan Líbero ve Andrei Molodkin'den Katar petrolüyle dolu bir kupa.

17.11.2022 - 15:21 | Sencer Uçar

20 Kasım’da başlayacak 2022 FIFA Dünya Kupası, Katar’da düzenlenmesi kararlaştırıldığından bu yana türlü gerekçelerle tartışılıyor. Stadyum inşaatlarında binlerce göçmen işçinin hayatını kaybetmesinin yanı sıra turnuvanın Katar’da düzenlenmesi için FIFA yetkililerinin rüşvet aldığı iddiaları, tartışmalarda öne çıkan başlıca konular arasında. Öyle ki, FBI tarafından 2015’te başlatılan soruşturmada Dünya Kupası’nın düzenleneceği ülkelerin seçimleri de dahil olmak üzere birçok konuda FIFA yetkililerinin 150 milyon dolar rüşvet aldığı tespitine yer verilmişti.

Diktatör Benito Mussolini’nin propaganda aracı olarak kullandığı İtalya ev sahipliğindeki 1934 Dünya Kupası’ndan askeri rejim yönetimindeki Arjantin’de düzenlenen 1978 Dünya Kupası’na ve günümüze, Dünya Kupaları ve FIFA’nın karanlık yüzünü Dünya Kupası özel sayısına taşıyan futbol dergisi Líbero, kupanın kirliliğini Rus Sanatçı Andrei Molodkin ile somutlaştırdı.

Molodkin, 1974’ten bu yana şampiyonlara takdim edilen İtalyan Heykeltıraş Silvio Gazzaniga’nın eseri Dünya Kupası’nı yeniden yorumladı. Kupada bu defa altın değil Katar petrolü kullanıldı; “En Kirli Kupa”nın fiyatı ise FBI soruşturmasında tespit edilen rüşvet miktarı 150 milyon doları temsilen 150 bin dolar olarak belirlendi.

En Kirli Kupa, Apolitical platformunda 150 bin dolardan açık artırmaya çıkarılacak.

Kaynak: Shots.net, Revistalibero.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.