Dünyadan içki reklamı kısıtlamaları

Türkiye’nin yanı sıra İngiltere ve ABD’de yeni düzenlemeler gündemde.

31.05.2013 - 10:23 | Haluk Kasarcı

Alkollü içeceklerin reklamının yapılması konusunda her geçen gün yeni ve daha sıkı düzenlemeler gündeme geliyor. Türkiye’de çok kısa süre önce gündeme gelen ve yasalaşması için Cumhurbaşkanı’nın imzasını bekleyen yasağın yanı sıra, İngiltere’de yeni bir düzenleme planlanırken, Los Angeles’ta ise bir yasak teklifi gündemde.

İngiltere’de iletişim sektörünü denetleyen Ofcom, ülkede reklam düzenlemelerini yapan birimlerin 18 yaşını doldurmamış bireylerin de ilgisini çeken televizyon programlarında alkollü içecek reklamlarının yayına yasak getiren kuralların yeniden incelenmesini teklif etti.

Dünyada alkol yasaklarıOfcom tarafından yayınlanan bir raporun sonuçlarına dayandırılan bu inceleme talebinin temelinde yatan nedenler dikkat çekici. Öyle ki İngiltere’de 18 yaşın altındaki bireyler haftada 3 alkollü içecek reklamıyla karşılaşıyor ve giderek değişen izleme alışkanlıkları nedeniyle yetişkinler için üretilen içerikleri tüketme eğilimi gösteriyorlar.

Alkollü içeceklerin reklamlarına ilişkin bir başka düzenleme de ABD’nin Los Angeles şehrinde gündemde. Şehrin karar merciinde yer alan isimlerin son günlerde açıkhava reklamcılığını etkileyecek bir yasak üzerinde görüşmeler yaptığı biliniyor. Söz konusu düzenleme yasalaşırsa belediyeye ait mülk üzerinde herhangi bir alkollü içecek reklamı yapılamayacak. Philadelphia’da bu yasak hâlihazırda uygulanırken, San Francisco’da ise toplu taşıma araçlarında alkollü içeceklere ait reklamların yer alması yasak.

Kamboçya da alkol yasağı rüzgârına kendini kaptıran ülkelerden. Son yıllarda artan trafik kazalarının nedenleri arasında üst sıralarda yer alan alkollü araç kullanımı ülkede son dönemde artan alkollü içecek reklamlarına bağlanıyor.

Rusya da Türkiye’dekine benzer bir yasak getirmiş ve ülkenin temel sorunlarından biri olarak görülen aşırı alkol tüketiminin önüne geçmek adına 2013’ün başından itibaren alkollü içeceklerin televizyon, radyo, internet ve açıkhavada yer almasına yasak getirilmişti.

Kaynak: Warc

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.