MediaCat

Dream Team 2020

Türlü zorluklara göğüs gerdiğimiz 2020, yaratıcı endüstri ve markalar adına heyecanlı bir mücadele alanı da yarattı. Fikrin ortaya çıkışından uygulama, tasarım ve stratejisine kadar tüm süreçlerine bakarak belirlediğimiz Dream Team 2020’yle tanışın.

Dream Team 2020

Yaklaşmakta olan kuraklığa dikkat çekmek için 2018 yılı itibarıyla Yarının Suyu iletişimini başlatan Finish, yalnızca ürünü değil, ürünlerinin en önemli bileşeni olan suyun değerini konuşmaya başlayarak marka iletişimine yeni bir boyut kazandırdı. Su tasarrufundan su kaynaklarına kadar, suyun değerine temas eden tüm adımları kapsayacak şekilde ilmik ilmik hayata geçirdiği sosyal sorumluluk çalışmalarıyla suyun geleceği konusunda farkındalık uyandırmakla kalmayıp iş dünyasının da bu küresel amaca ortak olmasını sağladı. Bu yüzden bu yılki Dream Team’de bu iletişimin izlerini çokça görmek mümkün.

Aralıksız iletişim kampanyaları

Finish yaratıcı ortaklarıyla birlikte bizi bekleyen su krizi konusunda bir an önce önlemler alabilmek için meseleyi yıl boyunca gündemde tutmayı başardı. Mucize Doktor dizi entegrasyonları Damlaya Dokun, Mucize Dönüşüm ve Mucize Kadın işlerinin ardından iki sene boyunca kurumuş göllerin görüntülerinin gösterildiği su kampanyası kapsamında bu sefer umutları yeşertmek için Kars’ta bulunan ve 233 çeşit göçmen kuş türüne ev sahipliği yapan Kuyucuk Gölü’nü kurtarmak için bir seferberlik başlattı. Göçmen kuşların seslerinden oluşan 24 saatlik bir ses kaydının gün boyunca Kars’ta yankılanması sağlanarak, köy sakinlerine kuşlar hiç gitmemiş gibi bir gün yaşatılan Kuşlar Geri Dönüyor ve Bir Gölü Kurtarmak projelerine dair en sevindirici haber ise Kuyucuk Gölü’nün kurtarılmış olmasıydı.

Su kullanımı konusunda davranış ve tutum değişikliği yaratmak amacıyla Müge Anlı ve Taner Ölmez işbirliğinde bulaşıkların sudan geçirilmesine son vermek için Kapatalım Muslukları çağrısında bulundu Finish. Yine Hayrat projesiyle, tehlikenin ne kadar yakın olduğunu göstermek amacıyla kuruyan çeşmeleri mecra olarak kullanarak kişileri yarınınsuyu.com’a yönlendirdi ve onlardan tasarruf sözü aldı.

Yılın markası: Finish

Yarının suyunu kurtarmak için çeşitli kurumlarla işbirliği de yapıldı. Suyun takibini yapabilmek için Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası’yla birlikte Finish Su Endeksi hazırlandı, EBA TV aracılığıyla çocuklara su ayak izleri hesaplatılarak tasarruf etmenin yolları gösterildi, insanları suyu koruma konusunda harekete geçirebilmek için TikTok mecrası üzerinden #nowaterchallenge başlatıldı.

Finish, uzun soluklu bu yolculukta henüz daha yolun başındayken ortaya koyduğu performansını geçtiğimiz yıl katlayarak artırdı. Tüm bu yaratıcı performans Finish’i Yılın Markası yaparken 34 Felis ile 7 Büyük Ödül, 22 Kristal Elma ile 3 Büyük Ödül ve 3 Effie ile Reckitt Benckiser’in Yılın Reklamvereni unvanını almasına önemli katkı sağladı. Böylelikle Finish’in bu başarısına liderlik eden Tarık Bayar da Dream Team 2020’de Reklamveren koltuğunun sahibi oldu.

Başarı ortakları

Bol ödüllü Kuşlar Geri Dönüyor, Hayrat, Bir Gölü Kurtarmak, Su Endeksi ve Mucize Kadın işlerinin yanı sıra Onursuz Olmasın Aşk, ikinciyeni.com – Kaputa Vur 2, Operadaki Rezalet, MOOV by Garenta – Mücbir Sebepler Yolda, Greenpeace – Plastikten Kurtul ve Tekrarlayanlar Radyo – Pipet’in kreatif süreçlerinden sorumlu ajans Havas İstanbul 23 Felis ve 3 Büyük Ödül, 40 Kristal Elma ve 3 Büyük Ödül ile Yılın Yaratıcı Ajansı unvanını elde ederken Havas Creative Group Turkey CCO’su Ergin Binyıldız‘ı da seçkimize taşımamıza vesile oldu. Finish için hayata geçirilen; kadınların mutfaktan çıkıp ekonomiye katılmalarına destek olan Müge Anlı sunuculuğundaki Gücümüz Yeter programının formatı, Kadın ve Mucize Doktor olmak üzere ilk kez iki dizinin bir marka için birleştiği Mucize Dönüşüm’ün stratejisi ve çocuklara suyun değerinin anlatıldığı EBA TV projesi Su Küçüğün: Pandemide Mecra Yaratmak işlerindeki güçlü hikâyenin ardındaki Circus, aynı zamanda Migros için hazırlanan Anadolu’nun tarımsal alandaki potansiyelini anlatan ve çekimleri üç yılın süren Tarım Bizim Geleceğimiz belgeselinin de proje tasarımcısı. Tüm bu başarıya liderlik eden Circus Kurucu Ortağı Özer Sata, Dream Team seçkimizde.

Havas Media, Su Endeksi’ni gazetelerin mobil uygulamalarındaki döviz alanı tablolarına yerleştirerek Türkiye’de bir ilke imza attığı projesi ve radyo, sosyal medya, dergi, gazete ve TV gibi tüm kanalları native reklam formatında kullanarak Finish’i su tasarrufu denildiğinde akla ilk gelen marka konumuna taşıyan Kapatalım Muslukları işleriyle alandaki iddiasını ortaya koydu. Toplamda 4 milyon TL medya kazanımı elde eden projelerin medya satın alma ve planlama süreçlerine liderlik eden isim ise Havas Media Grup Direktörü Didem Demiralp. Havas Media’nın geçtiğimiz yılı 7 Felis ve 2 Büyük Ödül ile kapattığını da ekleyelim.

Güçlü hikâyelerin mimarları

Wunderman Thompson Creative Group Head Onur Kutluer‘i, biri Üretimde Ustalık – Film Metni kategorisinden 2 Felis ve 2 Kristal Elma alan adidas Deli Severiz’in güçlü metnine imza atan isim olması sebebiyle seçkimize dahil ettik. adidas Uncancelled Cup ve Beşiktaş JK – Beşiktaş Aşkına İmza At da yazar olarak başlayan kariyerine bu yıl itibarıyla Creative Group Head unvanıyla devam eden Kutluer’in kalem oynattığı işler arasında.

8 Felis, 4 Kristal Elma ve 1 Büyük Ödül, 5 Effie ile Yılın En Etkili Ajansı olan Happy People Project’in bu yıl tasarımdaki işçiliğiyle 4 Felis, 2 Kristal Elma ve Tasarım Büyük Ödülü alan Amadeus Sahnede işi, fikri ve uygulamasıyla yılın hatırda kalan işleri arasına adını yazdırdı. Mozart’ı konu edinen bir oyunu anlatmanın en iyi yolunun, onun bestelerinden geçtiği fikriyle yola çıkarak, besteleri metinlerin arkasına gizledikleri çalınabilir bir alfabe yaratan Happy People Project Art Direktörü Erhan Özden seçkimizin tasarım gözü en gelişmiş ismi. 1 Felis’li Ford Trucks – Yol Yardımı ilan serisinde de imzası olan Özden’in ayrıca Japon bir marka için ambalaj ve kurumsal kimlik tasarım işinin bulunduğunu da ekleyelim.

İşin perde arkası

Aldığı 8 Felis ve 4 Kristal Elma ile The Cat Report 2020’ye adını Yılın Medya Ajansı olarak yazdıran Carat bu yıl ses getiren işlere imza attı. Ajansın 2020 yılı performansında aslan payını alan ise Coca-Cola işleriydi. Toplamda 5 Felis ve 1 Kristal Elma kazanan Support Your Locals with DCO, Screen Time, Coke Energy Lansmanı ve Bu Enerji Sana işleriyle birlikte Dentsu bünyesindeki diğer markaların da stratejisinden sorumlu Carat Turkey Head of Strategy Can Şenses seçkimizin bu yılki stratejisti.

Norr Film sektördeki kısa süreli yolculuğunda 7 Felis, 6 Kristal Elma ile Yılın Prodüksiyon Ajansı unvanını elde etti. Ajansın 6 Felis ve 2 Kristal Elma alan Yapı Kredi Afife Jale Sınır Tanımayan Kadınlar ile Karaca Fine Pearl işlerinde gösterdiği başarısıyla Fatih Kızılgök ise Dream Team seçkimizin yönetmeni olarak listemize dahil oldu. Iyzico Korumalı Alışveriş, İş Bankası- 96. Yıl Pusula, Turkcell Bir İhtimal Kızılgök’ün yönetmenliğini yaptığı işler arasında.

Dream Team 2020

Reklamveren Temsilcisi

Tarık Bayar, Reckitt Benckiser

Kreatif Direktör

Ergin Binyıldız, Havas İstanbul

Medya Planlama ve Satınalma

Didem Demiralp, Havas Media

Yazar

Onur Kutluer, Creative Group Head

Art Direktör

Erhan Özden, Happy People Project

Stratejist

Can Şenses, Carat

Yönetmen

Fatih Kızılgök, Norr Film

İçerik Ajansı

Özer Sata (Kurucu Ortak), Circus

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.