Dost dosta bunu yapmaz

Geleneksel alkollü araç kullanma kampanyalarının aksine, bu kampanyanın odak noktasında davranışsal psikoloji var.

14.03.2018 - 14:41 | Gönül Hadımlı

Dost dosta bunu yapmaz

Birleşik Krallık Ulaşım Departmanı tarafından yürütülen Think! kampanyasının 17-24 yaş arası erkeklerin alkollü araç kullanmalarını durdurmaya odaklanan son reklam filmi, “Bir dost, bir dostun alkollü araç kullanmasına izin vermez” diyor.

Y&R London imzalı filmde, bir barda oturan üç genci izliyoruz. Arkadaşlardan biri yeni aldığı içkiyle gelip masaya oturuyor ve o anda araba anahtarını da masaya bırakıyor. Filmde her şey bu noktadan sonra başlıyor. Masada oturanlardan birisi ayağa kalkıyor, elinde içkiyi tutan arkadaşına sarılıyor ve kollarını kavrayarak Patrick Swayze ve Demi Moore’un rol aldıkları The Ghost filminden aşina olduğumuz “Unchained Melody” şarkısını yüksek sesle söylemeye başlıyor. İlerleyen saniyelerde masada oturan diğer arkadaşın ve bardaki herkesin şarkıya katılmasıyla birlikte genç erkek elini içkisinden çekiyor.

Y&R London Chief Strategy Officer’ı Emily James, önceki reklam kampanyalarında alkollü araç kullanmanın korkunç sonuçlarına odaklanırken, bu kez genç erkeklerde yaygın olan “benim başıma gelmez” algısının üzerinde durulduğunu belirtiyor. James, yeni stratejinin davranışsal psikolojiye dayandığını ve geleneksel alkollü araç kullanma kampanyalarından farklılaşarak, arkadaş grubunu etkilemeyi hedeflediğinin de altını çiziyor.

KÜNYE

  • Reklamveren: Think!
  • Reklam Ajansı: Y&R London

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.