Dört tekerli logolarının ardındaki hikâye

Ferrari, Chevrolet, BMW ve diğerleri

01.08.2013 - 17:05 | Haluk Kasarcı

Otomobil markalarının logolarının öyküleri

Popüler kültüre dair birçok haber ve bilginin paylaşıldığı Cool Material sitesi ünlü araba markalarından bazılarının logolarının ardındaki hikâyeleri açıkladı. Otomotiv meraklıları tarafından uzunca süredir biliniyor olsa da yeni başlayanlar ve bilgilerini tazelemek isteyenler için hangi logonun nereden geldiği bu haberde.

SUBARU

Adı Ülker Yıldız Kümesi’nin Japonca’daki karşılığından gelen Subaru’nun logosunda görülen yıldızların her biri, markanın çatı firması olan Fuji Heavy Industries’i oluşturan alt bileşenleri temsil ediyor.

MERCEDES-BENZ

Mercedes-Benz’in üç uçlu yıldızının izini 1870’e kadar sürmek mümkün. Markanın kurucusu Gottlieb Daimler’in karısına gönderdiği mektuplardan birinde yer alan bir kartpostalda ilk olarak görülen yıldız, daha sonra Daimler’in her fabrikasının üzerinde görmek istediği bir sembole dönüşmüş. Yıldızdaki üç uç Daimler’in karada, havada ve denizde yakaladığı zaferi sembolize ediyor.

CHEVROLET

ABD’nin en büyük üç otomotiv devinden biri olan Chevrolet’nin “papyon” amblemi aslında Fransa’dan geliyor. General Motors’un kurucusu William Durant’in 1914’te Fransa’da kaldığı bir otel odasının duvarlarında yer alan sembol okyanusu aşarak Chevrolet’nin logosu olmuş.

LAMBORGHINI

60’lı yılların başında Ferruccio Lamborghini Sevilya’daki evinde o dönemin en ünlü boğa yetiştiricilerinden Don Eduardo Miura’yı ağırlamakla meşgul… Ziyareti sırasında en kıymetli hayvanlarından bazılarını yanında getiren Miura’nın boğaları Lamborghini’yi öylesine etkilemiş ki “kızgın boğa” bir süre sonra Lamborghini’nin logosu haline gelmiş.

BMW

Uzunca bir süre BMW’nin logosu dönmekte olan bir pervane olarak değerlendirilmişti. Ancak daha sonra bunun gerçekten uzak bir hikâye, hatta bir mit olduğu anlaşıldı. Daha sonra bugün tanıdığımız BMW’ye evrilecek olan uçak motoru üreticisi Rapp Motorenwerke’nin logosunun üzerine Bavyara bayrağının hakim renkleri mavi ve beyazın eklenmesiyle oluşan logo bir anlamda BMW’nin hikâyesini anlatıyor.

VOLVO

Volvo’nun amblemi birebir olmasa da Romalı savaş tanrısı Mars’ın bir sembolü. Peki bunun Volvo ya da otomotiv sektörüyle ne alakası var? Bu aslında biraz karışık bir bağlantı. Temelinde logo savaş tanrısı Mars ve dönemin silahlarının hammaddesini oluşturan demiri temsil ediyor. Volvo kurulduğundan beri sahip olmak istediği eril ve güçlü imajı için Mars’tan daha isabetli bir simge bulmak hayli zor.

FERRARİ

Belki de en ilginç logo hikâyesi Ferrari’ye ait. Şaha kalkmış at dünyanın her yerinde İtalyan otomotiv devini hatırlatıyor. Ancak bu atın geldiği yer aslında gökyüzü. 1’inci Dünya Savaşı’nda görevde olan bir İtalyan savaş uçağının pilotu tarafından iyi şans getirmesi için uçağa kazınan bu sembol daha sonra pilotun annesi tarafından Enzo Ferrari’ye önerilmiş. Savaşın üzerinden bir asır, Ferrari’nin kurulmasından bu yanaysa 66 yıl geçti. Ve son 66 yıldır İtalyan pilotun atı gökyüzündeki sürati karada yapmaya hiç ara vermedi.

 

Kaynak: Design Taxi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.