Dolce & Gabbana’dan reklam özrü

Markanın kurucu ortakları, tepki çeken reklam kampanyaları için bir özür videosu yayınladı.

26.11.2018 - 10:30 | Arzu Nilay Kocasu

Dolce & Gabbana'dan tepki çeken reklam hakkında özür

21 Kasım’da Şanghay’da gerçekleşecek moda şovunun tanıtımı kapsamında yayınladığı reklam kampanyası nedeniyle ırkçılıkla suçlanan Dolce & Gabbana’da krizin yansımaları büyüyor.

Dolce & Gabbana marka kırmızı bir elbise giymiş Asyalı bir kadının, elindeki chopstick’lerle İtalyan yemekleri yemeye çalıştığı DG Loves China isimli kampanyanın ardından Stefano Gabbana’nın Çinliler hakkında yaptığı ırkçı açıklamaların Instagram’dan ifşa edilmesiyle -her ne kadar marka, Gabbana’nın hesabının hack’lendiği konusunda ısrarcı olsa da- iyice tırmanan gerilim, Şanghay’daki moda şovunun iptal edilmesi ve Alibaba, JD.com gibi e-ticaret platformlarının markanın ürünlerini sayfalarından kaldırmasıyla Dolce&Gabbana için yıkıcı bir hal almış durumda.

Vahameti gitgide artan durumun önüne geçmek için kolları sıvayan marka, kurucu ortakları Domenico Dolce ve Stefano Gabbana’nın yer aldıkları bir özür videosu yayınladı. “Ailelerimiz bize daima dünyanın dört bir yanındaki farklı kültürlere saygı duymayı öğretti. Bu nedenle, eğer sizin kültürünüzü yorumlarken bir kusur işlediysek, bizi affetmenizi istiyoruz” diyen ikili, yapılan hatanın açıkça kabul edilmemesi nedeniyle, hedef kitlesini tatmin etmeyi başaramamış gözüküyor.

Kaynak: Fast Company

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.