Diyanet’ten Mey İçki’ye “Âlâ” davası

T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı, Âlâ markasının hükümsüzlüğünü talep ediyor.

11.02.2019 - 14:00 | Sencer Uçar

Diyanet'ten Mey İçki’ye "Âlâ" davası

T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı, Âlâ’nın Allah’ın sıfatları arasında bulunması ve Kuran’da aynı adlı bir surenin bulunmasını gerekçe göstererek, Mey İçki’ye dava açtı. Diyanet, Âlâ markasının iptalini talep ediyor.

Diken.com’da yer alan habere göre, T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi’ne sunulan dava dilekçesinde Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) ve kendilerine konuyla alakalı şikâyetler iletildiği belirtildi.

Şikâyetlerler üzerine Âlâ isminin dinî bir değer ve sembol içerip içermediği hakkında araştırma yapıldığının kaydedildiği dilekçede, bu yönde Din İşleri Yüksek Kurulundan görüş istendiği, kuruldan 25 Ocak tarihinde,”Türkçemizde her ne kadar iyi, pekiyi anlamında kullanılmış olsa da Cenab-ı Hakk’ın sıfatlarında biri olan Âlâ’yı çağrıştırması, Kur’an-ı Kerim’de sure ismi olarak geçmesi, gelenekte dinî çağrışımı bulunması ve Allahuteala’nın haram kıldığı bir nesneyi övme, yüceltme anlamı taşıması yönleriyle, bahis konusu ismin bir içki türüne ad/marka olarak kullanılmasının dinen uygun olmadığı değerlendirilmektedir.” şeklinde yanıt alındığı belirtildi.

Kurul görüşü doğrultusunda markanın dinî değer içerdiğinin ortaya çıktığı kaydedilen dilekçede, Sınai Mülkiyet Kanunu’nda yer alan, “dinî değerleri ve sembolleri içeren işaretlerin mevcut olması halinde mahkeme tarafından markanın hükümsüzlüğüne karar verileceği” hükmüne atıfta bulunularak, Âlâ markasının hükümsüzlüğüne karar verilmesi talep edildi.

Kaynak: Diken.com.tr; Görsel: Tr.sputniknews.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.