MediaCat

Dikkat dağılmasını önleyen bildirimsavar

Duolingo’dan dil öğrenirken dikkati dağılan Japonlara dev hizmet.

Dikkat dağılmasını önleyen bildirimsavar

Dil öğrenme uygulaması Duolingo, kullanıcılarına günlük derslerini hatırlatarak daha fazla çalışmaları amacıyla anlık bildirimler gönderiyor. Ancak anlık bildirim konusunda Duolingo’yla yarışan pek çok uygulama mevcut ve her biri öğrencilerin dikkatini dağıtıp, derslerin dakikalar hatta saatlerce ertelenmesine yol açabilir.

Duolingo, Japonya’da öğrencilerin dikkatinin dağılmasını önlemek için sıradışı bir yola başvurdu. Ajansı UltraSuperNew Tokyo ve sosyal medya hesaplarında paylaştığı pek işe yaramayan icatlarıyla tanınan mucit Marin Fujiwara işbirliğiyle The Concentrator 2000 adlı cihazı geliştirdi.

The Concentrator 2000’in çalışma prensibi oldukça basit. Akıllı telefon cihaza yerleştiriliyor, her yeni bildirim geldiğinde sol taraftaki el harekete geçip bildirimi kapatıyor. Böylece öğrencinin dikkati dağılmıyor ve Duolingo’ya odaklanmaya devam ediyor.

UltraSuperNew Tokyo Yardımcı Kreatif Direktörü Oğuz Kağanoğuzbeyoğlu, “Parmaklarımızın ucunda sayısız olasılığın ve kendimizi giderek daha fazla kaptırdığımız sayısız dikkat dağıtıcı unsurun olduğu tuhaf zamanlarda yaşıyoruz. Müşterimiz ve dahi mucit Marina ile çalışarak, bu gülünç sorunu bir o kadar gülünç bir çözümle, The Concentrator 2000 ile tasvir etmek harikaydı. Biraz tebessümle birlikte icadın kimi izleyicileri değerli ekran vakitlerini nasıl geçirdiklerini yeniden düşünmeye sevk edeceğini umuyoruz” diyor.

Duolingo’nun en güzel yanlarından birinin sosyal medya ve oyunlardan keyif almanın bir uzantısı olarak dil öğrenebilme olduğunu söyleyen Duolingo Japonya Ülke Müdürü Sho Mizutani ise, “Özellikle de gençler için farkında olmadan telefonda 5-6 saat geçirmek alışılmadık bir durum değil. Bu sürenin küçük bir kısmını, 15 dakikasını Duolingo’da geçirebilirlerse, bu süre pek çok kişi için verimli bir zamana dönüşebilir. Kampanya böyle başladı. UltraSuperNew ve Marina Fujiwara’nın muhteşem yaratıcılığı sayesinde büyüleyici ve esprili bir proje yaratmayı başardık” değerlendirmesinde bulunuyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.