MediaCat

Dijital Deneyim Müzesi kapılarını açtı

İBB Kültür AŞ, Türkiye’nin en büyük sabit dijital deneyim merkezi niteliğindeki “Dijital Deneyim Müzesi”ni ziyarete açtı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür AŞ, dijital teknolojiler ve multidisipliner yaklaşımla hazırlanan etkileşimli sergilere ev sahipliği yapan Dijital Deneyim Müzesi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Yerli yaratıcılığı küresel bir deneyimle buluşturan müzede, ziyaretçilere üç ve dört boyutlu deneyimler yaşatan tüm teknolojiler için gerekli yazılımlar Türk yazılımcılar tarafından geliştirildi. Kapsayıcı deneyimi desteklemek üzere inşa edilen tüm teknolojiler, her yaştan ziyaretçinin müzeyi her ziyaretinde farklı ve eşsiz bir deneyim yaşaması için incelikle tasarlandı. TUCE Investment işbirliği ile hayata geçirilen ve yaratıcı konsept içerik tasarımları Project İstanbul’a ait olan müze ile ziyaretçilere dinamik bir öğrenme ortamı sağlamak ve etkileşimli teknoloji deneyimini tam anlamıyla sunabilmek amaçlandı.

Açılışta konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Göreve geldiğimizde sayısı dört olan İBB kurumumuzun sorumluluğundaki müzeleri, 4,5 yılda tam 22’ye çıkarttık. Bu değerli bir başarıdır. Bu müzelerin önemli bir bölümü, tarihi alan ve yapıların yeniden işlevlendirilmesiyle hayata geçti. Müzelerimiz, bugünle geleceği buluşturan, çok özel mekanlar oldular. Şehrimize kazandırdığımız bu eserler, İstanbul’dan, özellikle memleketimizin ve dünyanın dört bir yanından, tam 11,5 milyon ziyaretçi ağırladı” dedi.

Türkiye’nin metrekare bazında en büyük sabit dijital deneyim müzesini açtıklarını kaydeden İmamoğlu, “2 bin metrekareye yayılan bu müze, İstanbul’un ilk tam kapsamlı dijital müzesi olma özelliğini de taşıyor. İBB Kültür AŞ Dijital Deneyim Müzesi, yeni nesil bir müzecilik anlayışının da özel bir örneği. Dijital sanata ve bilime etkileşimli biçimde erişme imkânı da sunuyor olacak. Tabii burada, zaman içerisinde değişen konseptlerle, yeni yazılımlarla heyecan verici yolculuğuna da sürdürülebilir bir şekilde devam edecek. Bir de gençlerimiz için özel bir müjdemizi duyuralım. Müzemiz bir hafta boyunca, 24 yaş ve altındaki tüm gençler için ücretsiz olacak. Müzemizi ziyaret etmek isteyen 24 yaş altı gençlerimiz, bu kampanyadan yararlanmak için, ‘Radar İstanbul’ uygulamasından aldıkları QR kod ile girişlerini yapabilirler. Emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum” diye ekledi.

Tarihin dijital sanatla buluştuğu yer

İBB Kültür AŞ Genel Müdürü Murat Abbas ise Dijital Deneyim Müzesi hakkında şunları söyledi: “İBB Kültür AŞ olarak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ortaya koyduğu ’yeşil, adil, yaratıcı bir kent’ vizyonundan ilhamla 4,5 yıldır şehrin kültür sanat hareketini bir adım öne taşımaya, dünya standartlarında çalışmalara imza atmaya gayret ettik. Kapsayıcı, her zevke hitap eden, değer katan, kültür ve sanatla daha yaşanabilir bir şehir yaratmak üzere var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.

35 yıllık Kültür AŞ tarihinde 4,5 senedir liderliğini yürüttüğümüz yeni bir vizyonla geleceği yakalayan içeriklerle dijitalleşmeyi ilk kez uygulamaya aldık. Müzelerimizde tarihi, dijital sanatla bir araya getirdik. Dijital Deneyim Müzesi ile kültür sanatta geleceğe köprü olma yolculuğumuz devam ediyor. Müzenin güncellenebilir bir teknolojik altyapıya sahip olması, yerli ve yabancı yeni medya sanatçıları ve dünyanın önde gelen sanat kurumları ile yapılacak işbirliklerinde büyük avantaj sağlayacak. İnanıyorum ki müzemiz, çok kısa içerisinde öncü dijital sanat müzelerinden biri olacak.

Dört ana odadan oluşan müzemizin her biriminde etkileşimli interaktif deneyimler mevcut. Müze, önümüzdeki altı ay boyunca, hayatımızı değiştiren ve geleceğe yön veren icatların sahibi Nikola Tesla’nın serüvenini sanal olarak deneyimleme fırsatı sunacak. İstanbul’u mitleri ve tarihi değerleri ile su altından keşfedeceğiniz bir dijital macera da artırılmış gerçeklik ile ziyaretçilerle buluşacak. Minik ziyaretçilerimiz dijital teknolojileri kullanarak hayallerindeki İstanbul’u yaratabilecekleri bir deneyim yaşayacak.”

Şehrin yeni çekim merkezi

Haftanın her günü ziyarete açık olan Dijital Deneyim Müzesi, aynı zamanda Night Shift (gece seansı) ile ziyaretçilere teknolojinin, kültür ve sanatla iç içe geçtiği bir atmosfer sunacak. İBB Kültür AŞ’nin yeni nesil müzecilik anlayışıyla uyumlu bir şekilde tasarlanan projesi kapsamında; ziyaretçiler farklı sanat disiplinlerinden örnekleri deneyimleme şansı yakalayacaklar.

İBB Dijital Deneyim Müzesi’nde, sanata ve özellikle genç sanatçılara alan yaratma misyonundan hareketle, kendilerini ifade edebilecekleri ve eserlerini gösterebilecekleri alanlar sunulacak. Bunun bir örneği olarak; İBB Kültür AŞ’nin kısa süre önce başlattığı Gençlere Alan Açık: Medya Sanatı Yarışması’nda seçici kurul tarafından seçilen eserler müzede sergilenmeye başlayacak.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.