MediaCat

Dijital Başarı Hikâyeleri: Beko

Vaka analizleri paylaşacağımız Dijital Başarı Hikâyeleri serisinin ilk konuğu Beko. Temel soru ise şu: Beko, Fransa’daki online satışlarını Conversion Lift ölçümleme sonuçlarına göre yüzde 39 artırmayı nasıl başardı?

Dijital Başarı Hikâyeleri: Beko

Dijital yetkinliklerin bir zorunluluk hâline geldiği günümüzde, başarı hikâyelerini daha yakından incelemek ve kendi markası için kolayca uygulamak isteyenler için yeni bir seriye başlıyoruz: Dijital Başarı Hikâyeleri.

Vaka analizleri paylaşacağımız bu serinin ilkinde, Avrupa’nın lider beyaz eşya oyuncusu Beko var. Temel soru ise şu: Beko, Fransa’daki online satışlarını Conversion Lift (Performans Artışı) ölçümleme sonuçlarına göre yüzde 39 artırmayı nasıl başardı?

Sınır ötesi ticarette başarılı olmak için markaların altyapı (yerelleştirme, çeviri, ödemeler, fiyatlandırma ve teslimat vb.) ile ilgili çok fazla planlama ve yatırım yapmaları gerektiğini biliyoruz. Peki, bunun kolay ve hızlı bir yolu var mı?

Tüketiciler, web sitesi / mobil uygulamaya gerçekleştirdikleri ilk ziyaretten satınalma işlemini tamamlayana kadar olan süreçte farklı güçlüklerle karşılaşıyor ve bu durum, reklamverenlerin gelirlerini ve müşteri tabanlarını büyütmelerinin önündeki en büyük engellerden birini oluşturuyor. Bu güçlüklerin sayısı, özellikle markalar sınır ötesi ticaretle yeni pazarlara genişlemeye çalıştıklarında daha da artıyor. Markaların ilk ziyaretten ödeme aşamasına kadar tüketicinin dilini konuşmaları, fiyatlandırmayı yerel para biriminde göstermeleri veya yerel olarak tercih edilen birden çok ödeme yöntemi sunmaları gerekli. Kısacası satınalma yolculuğunun her pazar için özelleştirilmesi gerekiyor. Peki, bu bariyerleri aşmanın kolay bir yolu var mı?

Facebook Collaborative Ads (Ortak Reklamlar), lokal markaların coğrafi sınır olmaksızın kampanyalarını yürütmelerine ve ilgili pazarda başka bir online perakendecinin web sitesi ya da mobil uygulaması üzerinden ürünlerini satmalarına yardımcı oluyor. Facebook, markaların ürünlerini satmak için işbirliği yapabileceği 590 adet iş ortağına sahip.

Şimdi bu stratejiyi başarılı bir biçimde hayata geçiren markalardan biri olan Beko’nun hikâyesinin detaylarını Serena Siliki’den dinleyelim.

Nasıl Başardılar: Beko

Söyleşi: Meta Perakende ve FMCG Sektör Çözümleri Lideri Ayberk Demirci

Beko’nun Facebook Performans Artışı ölçümleme sonuçlarına göre online satışlarının yükselişinin ardındaki hikâyeyi beraber inceliyoruz.

Çıkış noktanızdan biraz bahseder misiniz; markanızın ihtiyacı neydi?

Beko’nun kendine ait bir e-ticaret platformunun olmaması, online satışlarını yükseltmek için farklı bir yol arayışına girmesini gerekli kıldı.

Nasıl bir çözüm buldunuz; ne yönde bir strateji izlediniz?

Beko’nun ilk hamlesi Fransız perakende platformu Boulanger ile işbirliğine gitmek ve Facebook Ortak Reklamlar’ı kullanmak oldu.

Dijital pazarlama ajansı Ingage ile birlikte tasarlanan kampanya stratejisinin ilk ayağında, Boulanger’nin Beko ürün kataloğunu paylaşması ve sürecin Facebook Dynamic Ads (Facebook Dinamik Reklamlar) ile desteklenmesi vardı. Carousel ve Collection (Koleksiyon) formatlarında hazırlanan reklamların kreatifleri, FC Barcelona futbol takımı oyuncularıyla daha da ilgi çekici hâle getirildi.

İlk etapta daha önce Beko markası ve ürünleriyle etkileşime geçmemiş olan kitlenin de yer aldığı potansiyel sahibi tüketicilere yönelik hedefleme yapılırken, sonraki adımda strateji iki bölüme ayrıldı. İlk bölümde hedefte, ürünü görmüş ancak sepetine eklememiş kitle vardı ve hedef, onları satın alma eylemi için cesaretlendirmekti. İkinci bölümde ise reklamların hedefinde, ürünü sepetine eklemiş ancak satın almamış kişiler vardı ve amaç, satın alma işlemini nihayete erdirmekti.

Projenin size faydası ve sonuçları ne oldu?

Beko’nun Fransa’daki Ortak Reklamlar kampanyası sonucunda; online pazaryeri Boulanger üzerinden elde edilen satışlarda Performans Artışı sonuçlarına göre yüzde 39 artış sağlandı, satınalma niyetinde 3,3 puanlık yükseliş elde edildi ve Beko, tercihlerde 2,8 puan yukarı çıktı.

Dijitalde ihracat olarak düşündüğümüzde gelecek stratejinize etkisi ne olacak?

Arçelik Global Dijital Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Yöneticisi Serena Siliki

Edindiğimiz bu tecrübelerle yeni yıla daha deneyimli girdik ve Ortak Reklamlar, planlarımız arasında sağlam bir yere sahip oldu. Bu yıl artık öğrendiklerimizi, “cross border” olarak elde ettiğimiz tecrübeyi yeni ülkelerde kullanma ve başarılarımızı katlama zamanı.

Altı ülkede yedi farklı Facebook Ortak Reklamlar kampanyası hayata geçirdik ve amacımız bu rakamı yıl sonuna kadar 10’a çıkarmak. Avrupa’da Fransa ile başlayan yolculuğumuz şu anda dört ülkeye yayılmış durumda. Bu kampanyaların tamamı İstanbul Merkez Ofis’ten yönetiliyor ve lokal ekiplerin destekleriyle büyüyor.

Yakın Bakış

  • Ortak Reklamlar: Bayilerin ürünlerine yönelik performans pazarlaması kampanyaları yayınlamak için –markaları desteklemesini basit ve güvenli hâle getirerek– bayinin internet sitesindeki veya mobil uygulamasındaki satışları artırır.
  • Dinamik Reklamlar: Katalogta yer alan görselleri ve detayları otomatik olarak kullanan bir reklam şablonu oluşturmaya olanak tanır.
  • Koleksiyon Reklamlar: İnsanların ürünleri ve hizmetleri telefonlarından görsel ve sürükleyici bir yolla keşfetmelerini, incelemelerini ve satın almalarını kolaylaştırır.
  • Carousel Reklamlar: Dönen format, tek bir reklamda her biri kendi başlığı, açıklaması, bağlantısı ve eylem çağrısı olan iki veya daha fazla görsel ve/veya video göstermeye olanak tanır.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.