MediaCat

DHL MNG Kargo’yu satın aldı

DHL Group, MNG Kargo’nun tüm hisselerini satın almak üzere anlaşma imzaladı.

DHL Group, Türkiye’nin önde gelen kargo şirketlerinden MNG Kargo’nun yüzde 100 hissesini satın almak üzere anlaşma imzaladı.

DHL Group ve MNG Kargo, konuya ilişkin ortak açıklamada anlaşmanın Türkiye’nin hızla büyüyen e-ticaret ve kargo sektörlerine yeni bir ivme kazandıracağını ifade etti. MNG Kargo, DHL e-ticaret biriminin bir parçası olacak ve DHL e-ticaret Avrupa kargo teslimatı ağını tamamlayacak.

Satınalma işlemi Rekabet Kurumu ve Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumunun onayının ardından tamamlanacak.

DHL Group CEO’su Tobias Meyer, anlaşmayı, “Sürdürülebilirlik, küreselleşme ve dijitalleşmenin yanı sıra e-ticareti lojistikte bir mega trend olarak tanımladık ve 2025 DHL Group stratejisinde odaklandığımız bir alan haline getirdik. E-ticaret, lojistik sektörü ve özellikle de kargo hacimleri için en büyük büyüme faktörlerinden biri olmaya devam ediyor. Bu nedenle organik ve inorganik büyüme stratejileriyle e-ticaret sektöründeki ayak izimizi genişletmek için sürekli çalışıyoruz. MNG Kargo bizim iş portföyümüzü tamamlayacak, bu sektördeki kurulu ağımızı daha da genişletmemize yardımcı olacaktır” sözleriyle değerlendirdi.

Büyüyen ekonomisi, stratejik konumu, yetkin işgücü ve kurulu ulaşım altyapısıyla Türkiye’nin lojistik sektöründe bölgesel bir merkez durumunda olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, “Ülkemizdeki kargo hacmi, e-ticarette yakalanan çift haneli büyümyle günden güne artmaktadır. Sektörün en önemli oyuncularından biri olan DHL’nin Cumhuriyetimizin 100’ncü yılında gerçekleştirdiği bu satınalma, ülkemizin potansiyeline olan inancını ve artan yatırım iştahını da göstermektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizin yatırım ortamının geliştirilmesi ve uluslararası doğrudan yatırımların artırılması en önemli hedeflerimizden biridir” dedi.

MNG Kargo CEO’su Kağan Gündüz, “MNG Kargo olarak, DHL Group’un global bilgi ve teknoloji birikimini arkamıza alarak tüketiciye sunduğumuz hizmet kalitesini daha da geliştirmeyi ve kapasite artırım yatırımlarıyla daha da yüksek istihdam yaratmayı hedefliyoruz. Ülkemiz, uluslararası üreticilerin sürdürülebilir tedarik zinciri oluşturma stratejilerinin odağı haline gelmiş durumdadır ve sektörümüzün gelişimi hız kesmeden devam edecektir” açıklamasında bulundu.

DHL e-Ticaret CEO’su Pablo Ciano ise, “DHL e-Ticaret olarak amacımız müşterilerimize güvenilir, ulaşılabilir ve sürdürülebilir e-ticaret teslimat hizmetleri sunmaktır. Bu stratejinin belkemiğini, kendimiz veya ortaklıklar aracılığıyla işlettiğimiz geniş ağımız, dijital uzmanlığımız ve yetkinliklerimiz oluşturuyor. MNG Kargo’nun satın alınması, kurulu ağımızı güçlendirecek ve global müşterilerimizi Türkiye pazarıyla buluşturmamıza yardımcı olacak” dedi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.