MediaCat

Deseninde veri ve farkındalık saklı

Proximity’nin Reforesta için tasarladığı Noel kazağı İspanya’da ormanların korunması için farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Deseninde veri ve farkındalık saklı

Sivil toplum kuruluşu Reforesta ve ajansı Proximity, 2022’de 400’ü aşkın yangınla 300 bin hektardan fazla ormanın yandığı İspanya’da farkındalık yaratmak amacıyla çirkin Noel kazağına acı verileri işledi.

Farkındalık yaratan Noel kazağında desenler, ülkenin bu yılki orman yangını verilerini temsil ediyor. İspanya’nın son 10 yıllık dönemdeki orman yangınları grafiği yeşil renkli tepelerle, her 10 yangından 9’unun insanlar tarafından çıkarılmış olması 9 kibritle, Zamora ve León’da ormanlık alanların yüzde 50’sinin kül olması ağaçların yarısının kırmızı renge bürünmesiyle, yangın sayısı 463 noktayla, hayvanların yaşam alanının yok oluşu ise kaçan bir geyikle gösteriliyor.

İşlenen verilerin tamamına kazağın Ugly Data Sweater Instagram filtresiyle taratılmasıyla erişilebiliyor.

Uglydatasweater.com’dan satın alınabilen kazakların satışından elde edilecek gelir Reforesta tarafından doğanın korunması ve ormanların yeniden yeşertilmesi için kullanılacak.

Proximity Yönetici Kreatif Direktörleri Susana Pérez ve Ramón Caba, felaket verilerini Noel kazağı gibi sıradan bir şeye dönüştürerek insanileştirdiklerini ve ormanların korunması adına farkındalık yaratmak için insanlara yakınlaştırdıklarını ifade ediyor. İkiliye göre bu Noel kazağı aynı zamanda yeni yıla dair iyi dileklerini de yansıtıyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.