İtirazım var

Derya Sazak'ın son kitabı raflardaki yerini aldı.

23.05.2017 - 21:30 | MediaCat

İtirazım var!

Medyanın güçlü isimleri arasındaki mücadeleyi, medya grupları arasındaki rekabeti, medyanın iktidarla kurduğu ilişkileri 30 yılını vakfettiği Milliyet gazetesi üzerinden tüm yönleriyle açığa çıkaran Derya Sazak’ın medya, iktidar ve demokrasi üçgeninde yaşananları meraklıları için gözler önüne serdiği son kitabı “28 Şubat’tan 15 Temmuz’a, Darbeye, Diktaya Medyaya İtirazım Var” raflardaki yerini aldı.

İtirazım Var’da Sazak, Milliyet gazetesinde geçirdiği 30 yıl boyunca medya sektöründeki mücadeleler ve iktidar muhalefet kavgalarından 28 Şubat ve 15 Temmuz darbe girişimlerine kadar tanık olduğu gelişmeleri ve gözlemlerini okurlarıyla paylaşıyor.

İtirazım varGeorge Orwell’in 1984’te kurguladığı; Büyük Birader’in her şeye kadir olduğu bir düzende hiçbir bellek, yeniden yazılmış bir geçmişe, eski düşmanlıklara dayalı gerçekliklere, yeni söyleme dayanamaz. Giderek muhakeme gücünü yitirir, doğru da yanlış da ayırt edilemez hale gelir: “Geçmişin Gerçek Bakanlığı tarafından günü gününe çarpıtılması, düzenin varlığını korumak açısından Sevgi Bakanlığınca yürütülen baskı ve istihbarat çalışmaları kadar gereklidir.”

Günlük haber-yazı kaygısıyla olayların peşinden koşan bir gazeteci için bile, Türkiye gibi, başka ülkelerde 10 yıla sığabilecek gündemi biraz soluklanmadan, geçmişe dönüp bakmadan anlayıp yorumlayabilmek kolay değildir. Üzerinden 20 yıl geçtikten sonra 28 Şubat’ı yazacağım diye yola çıkar, kendinizi 15 Temmuz darbesini izlerken bulabilirsiniz!

Bu kitabın serüveni de öyle oldu. Milliyet’le birlikte kendi bireysel tarihimizin sayfalarında dolaşmaya başlarken, eski geçmiş, yeni gerçeklik olarak karşımıza çıkıverdi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.