MediaCat

Dentsu’nun mesai saatlerine stres revizyonu

Bir çalışanının fazla mesai yüzünden intihar etmesinin ardından Dentsu ve Japon hükümeti, ülkenin çalışma kültürünü yeniden gözden geçiriyor.

Dentsu’nun mesai saatlerine stres revizyonu

Dentsu çalışanlarından 24 yaşındaki Matsuri Takahashi, bir ayda 105 saati aşan çalışma temposunun ardından, geçtiğimiz ekim ayında intihar etti. Reklam sektörünün en büyüklerinden olan şirketin CEO’su Tadashi Ishii‘nin yaşanan trajedinin sorumluluğunu üstlenerek istifa etmesiyle başlayan silsile Dentsu merkezinde ışıkların 22:00 itibarıyla söndürülmesi ve her altı ayda beş günlük zorunlu izin kullanılması gibi ajans sınırlarında uygulamaya konulan yeni inisiyatiflerle süredursun, yaşanan hadisenin sadece Dentsu değil tüm Japonya’yı ilgilendiren bir soruna işaret etmesi nedeniyle ülke genelinde yeni önlemler alınmaya devam ediyor.

Karoshi” yani fazla çalışma nedeniyle gelen ölüm Japonya kültürünün aşina olduğu, onu tarif eden fenomenlerden biri. Öte yandan, New York Times’tan Jonathan Joble’ın haberine göre Takahashi’yi ölüme götüren tek sebep boğucu çalışma koşulları değildi. Üstleri tarafından zorbalığa maruz kalan, yoğun mesai dönemlerinde “dağınık saçlar ve kan çanağı gözlerle” işe geldiğinde patronları tarafından “kadınsı olmamakla” itham edilen Takahashi’ye intihar kararını verdiren gerekçeler arasında cinsiyetçilik de vardı.

Dentsu’nun kendi bünyesinde aldığı önlemlere ek olarak hükümet de Japonya’nın iş dünyasındaki bu büyük arızayı onarmak için çalışmalara başladı. İşletmeleri kontrol etmeye yönelik “Çalışma Biçimi Reformu Paneli”nin ardından, yeni bir kampanya, “Premium Friday” Japonya’nın çalışan kesimiyle buluşmaya hazırlanıyor.

Japonya hükümetinin yanı sıra farklı iş gruplarının da destek ve çabalarıyla hayat bulmaya hazırlanan kampanya 24 Şubat 2017 itibarıyla, her ayın son cuması işletmeleri saat 15:00’te paydos etmeye çağırıyor.

İşin cinsiyetçilik kısmına pek dokunmasa da fazla mesaiye yönelik bir önlem gibi gözüken (elbette, çoğu sektörün aşina olduğu ve gizli mesai olarak bilinen, ofis dışında yapılan mesailerin önüne nasıl geçileceği henüz tüm dünya için bir muamma) Premium Friday, her ne kadar devlet destekli de olsa, işletmeler nezdinde gönüllülük esasıyla uygulanacak bir etkinlik. Ülkenin en büyük işletme lobisi Keidanren’in açıklamasına göre 1300’den fazla işletme kampanyaya onayını vermiş olsa da, son tahlilde, Japonya’nın fazla mesaiden bunalan bedenlerinin her ayın son cuması işten biraz erken çıkabilmeleri ihtimali yine işverenlerinin insafına kalacak gibi gözüküyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.