Deneyim, eğitimin önüne geçti

Yönetici seçme ve yerleştirme alanında dünya çapında uzmanlık sahibi olan Antal International’ın...

03.06.2008 - 12:05 | MediaCat

Yönetici seçme ve yerleştirme alanında dünya çapında uzmanlık sahibi olan Antal International’ın yaptığı araştırma, üst düzey pozisyonlara yerleştirilen isimlerin belirlenmesinde iş dünyasının bakış açısının değişmekte olduğunu ortaya koyuyor. Bugüne dek yönetici işe alırken adayların eğitimlerine ve daha önce çalıştıkları firmalara büyük önem veren şirketler, artık deneyimi ön planda tutuyor.

Yönetici seçme ve yerleştirme alanında 70’den fazla ülkede faaliyetleri bulunan Antal International, küresel çaptaki uzmanlığını ülkemizdeki çalışmalarına da taşıyor. Ülkemizdeki yerli ve yabancı çok sayıda firmaya hizmet veren Antal, üst düzey pozisyonlar için işe alım süreçlerini yönettiği firmalar arasında yaptığı araştırmalarda dikkat çekici bulgulara ulaştı. Buna göre iş dünyamızdaki firmalar işe yönetici alırken öncelikle adayın deneyimini göz önünde bulunduruyor. Önceki yıllarda büyük önem taşıyan eğitim ve daha önce çalışılan şirket gibi unsurların ise biraz daha geri planda kalmaya başladığı görülüyor.

Antal’ın farklı sektörlerden 100’ü aşkın firmanın üst düzey yöneticilerinin görüşlerine başvurarak oluşturduğu araştırmaya göre, yönetici adayları arasında tercih yapılırken ilk dikkate alınan unsur %48 ile deneyim oluyor. Bunu %42 ile adayın kişisel özellikleri takip ediyor. Özellikle 2000’li yıllara kadar yönetici seçiminde büyük önem taşıyan eğitim unsurunun ise %5’le üçüncü sırada yer alması araştırmanın en ilgi çekici yönlerinden biri olarak öne çıkıyor. Adayın daha önce çalıştığı şirket ise karar verme aşamasında %5’lik bir oranla dikkate alınıyor.

Tavsiye üzerine yönetici işe alma devri kapandı

Antal Türkiye Genel Müdürü Mine Batıyel konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, artık tüm firmaların yurtiçi ve yurtdışı rekabete hazır olmak, farklı pazarlarda en iyi şekilde var olabilmek adına yönetici tercihlerinde deneyimi ön planda tuttuklarını vurguluyor: “Üst düzey pozisyonlar için incelenen adaylar arasında iyi bir eğitime sahip olmak tabii ki önemli bir avantaj. Ancak artık rekabetin koşulları değişiyor ve eğitim tek başına yeterli değil. Firmalar yönetici alırken özellikle deneyimine çok büyük önem veriyorlar. Aynı zamanda artık eskiden olduğu gibi tavsiye üzerine yönetici işe alma devri geçmişte kaldı diyebiliriz. Pek çok şirket, yönetim pozisyonları için ihtiyaç duydukları adayları profesyonel anlamda yönetici seçme ve yerleştirme hizmeti veren firmalar aracılığıyla temin ediyorlar. Çünkü böylece tam ihtiyaç duydukları kişilerle birlikte çalışma fırsatını daha kolay buluyor, zaman ve maliyet avantajı elde ediyorlar.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.