Danone şirketinin isim babası hayatını kaybetti

Danone şirketinin isim babası Daniel Carasso, 104 yaşında öldü. 1900’lü yıllarda Selanik'te yaşayan...

22.05.2009 - 10:47 | MediaCat

Danone şirketinin isim babası Daniel Carasso, 104 yaşında öldü. 1900’lü yıllarda Selanik’te yaşayan Izak Karasu’nun (Isaac Carasso) oğlu olan Daniel Carasso hayatını kaybetti. Balkan Savaşları’nda Selanik’in Yunanistan tarafından işgal edilmesinin ardından aile İspanya’ya göç etti. Selanik’te bağırsak hastalarına tedavi yöntemi olarak önerilen yoğurt, Isaac Carasso’nun fikir babası olmuştu…

Daniel Carasso’nun babası Isaac Carasso, 1919 yılında yoğurt satmaya başlayarak, gıda işine başlıyor. Baba Carasso yoğurda, oğlu Daniel’in bir dönem yaşadıkları İspanya’nın Barselona kentinin yaygın dili Katalanca karşılığı olan Danon ismini vermek istiyor, ancak bu isim marka olarak tescil edilemeyeceği için Danon’un sonuna e harfini ekleyerek ünlü Danone markasını yaratıyor.

Babasının 1923 yılında üniversite eğitimi için Fransa’nın Marsilya kentine gönderdiği Daniel Carasso, daha sonra Pasteur Enstitüsü’nde eğitim aldı ve 1929 yılında Fransa’da Danone yoğurtlarının temelini attı. Danone 1967 yılında Gervais şirketi ile birleşerek Gervais-Danone adını aldı. Ancak şirketin 1972 yılında BSN Group ile birleşmesi, dünyanın en büyük gıda gruplarından birini yarattı. Bugün 76 bin çalışanıyla dünyanın birçok yerinde faaliyet gösteren Danone’nin gelirleri, geçen yıl 15,2 milyar avro oldu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.