Dan Wieden hayatını kaybetti

Just Do It'in yaratıcısı Wieden 77 yaşındaydı.

03.10.2022 - 10:51 | Sencer Uçar

Wieden+Kennedy Kurucu Ortağı Dan Wieden hayatını kaybetti. Nike’ın ikonik sloganı Just Do It’in yaratıcısı Wieden 77 yaşındaydı.

En başarılı reklamcılar arasında kabul edilen Dan Wieden, Wieden+Kennedy’i geçtiğimiz yıl vefat eden ortağı David Kennedy ile birlikte McCann-Erickson’dan ayrılarak 1 Nisan 1982’de Portland’da kurdu. İkilinin ajansa beraberinde getirdikleri Nike, birer klasiğe dönüşen kampanyalarıyla uluslararası arenada etkili bir markaya evrilirken şehir de bir yaratıcılık merkezine dönüştü.

Just Do It, Nike reklamlarını tek bir çatı altında toplamak adına 1987 yılında yaratılmıştı. Wieden, 1989’da Portland gazetelerinden The Oregonian’a verdiği röportajda çok sayıda reklam ürettiklerini ve farklı görünmeleri gerektiğini, bu nedenle birleştirici bir şeylere ihtiyaç duyduklarını ve  ‘Just Do It’in rekabetçi seviyedekiler açısından olduğu kadar yalnızca sporla ilgilenenler için de işe yarayacağını düşündüklerini söylemişti.

The One Club, Art Directors Club ve Amerikan Reklamcılık Derneği Onur Listelerinde yer alan Wieden, D&AD President’s Award ile ödüllendirilmişti. Cannes Lions, 2012’de Lion of St. Mark ödülünü de Wieden’a takdim etmişti.

Kaynak: Ad Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.