Çukurova Turkcell için 1,6 milyar dolar ödeyecek

Turkcell-Altimo hisse davasında beklenen karar açıklandı.

09.07.2013 - 17:39 | MediaCat

Çukurova Grubu Turkcell için 1,6 milyar dolar ödeyecek

Uzun zamandır süren TurkcellAltimo hisse davasında karar açıklandı. T24’ün haberine göre, İngiliz mahkemesi Privy Council, Çukurova Grubu‘nun Turkcell hisselerini almak için Altimo’ya 60 gün içerisinde 1 milyar 565 milyon dolar ödemesini kararlaştırdı.

Privy Council sürecinin sonuçlanmaması ve ortakların uzlaşamaması Turkcell’in son üç yıla ilişkin genel kurullarının iptaline neden olmuştu. Genel kurulların iptali de temettü dağıtımı ve yönetim kurulu üyelerinin seçimi gibi kritik kararların alınmasının önüne geçmişti.

Mahkemenin kararının iki taraf arasındaki kredi anlaşmasından kaynaklanan borcun geri ödenmesindeki faizi belirlemesi bekleniyor. Karar, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) borçlarını geri ödemek için Show TV’yi Ciner Grubu’na satan ve Digiturk için de satış sürecinde olan Çukurova Holding‘in finansman arayışı açısından da kritik önem taşıyor.

TMSF, Çukurova Grubu’ndan 455 milyon dolarlık alacağının tahsili için gruba ait Digiturk’ün de aralarında yer aldığı medya şirketleri ve BMC’nin yönetimini devralmıştı. T24’ün haberinde Turkcell’in karmaşık hisse yapısında çatı şirketi kontrol eden Cukurova Telecom Holding’de Cukurova Finance International’in yüzde 51, Alfa Telecom Turkey’in (Altimo) ise yüzde 49 payı bulunduğu belirtiliyor.

Kaynak: T24

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.