Ramazan’da tüketiciyi anlamak

Criteo'nun geçen yılki Ramazan verilerinden hareketle hazırladığı rapor, bu yıl 6 Mayıs'ta başlayacak Ramazan için önemli içgörüler içeriyor.

15.04.2019 - 14:02 | MediaCat

Ramazan'da tüketiciyi anlamak

Farklı sektörlerdeki markalara ihtiyaçları doğrultusunda açık internette çözümler üreten ve 2008 yılından bu yana kullandığı yapay zekâ teknolojisiyle kişiye özel reklam çözümleri sunan Criteo, her yıl Ramazan ayı özelinde hazırladığı raporunun 2018 edisyonunu yayınladı.

Geçtiğimiz Ramazan boyunca Türkiye pazarındaki tüketicilerin davranışlarının analize tabi tutulduğu raporda Türkiye’deki 315 reklamverenin masaüstü bilgisayar, akıllı telefon ve tablet üzerinden yapılmış 8,8 milyondan fazla perakende alışveriş ve 15,5 milyondan fazla seyahat rezervasyon işlemleri analiz edildi.

Ramazan’ın en popüler perakende kategorileri

Geçen yıl Ramazan’ın en popüler perakende kategorileri moda ve lüks oldu.

Criteo’nun raporuna göre geçtiğimiz yıl Ramazan döneminin başlamasından bir hafta önce online perakende satışlarında yüzde 20 oranında artış gerçekleşti. Ardından, satışlar daha da artarak, Ramazan Bayramı’ndan önceki hafta yüzde 50’yle zirveye ulaştı. Ramazan Bayramı’nın başlamasıyla yüzde 49’a kadar gerileyen satış ve trafikteki gerileme bir iki hafta içerisinde telafi edildi.

Rapordan elde edilen verilere göre geçen yıl Ramazan’ın en popüler perakende kategorileri moda ve lüks oldu. Satışlar, Ramazan Bayramı’ndan önceki hafta yüzde 61 oranında artış gösterdi. Teknoloji ürünlerinin satışları ise Ramazan ayından önceki ve sonraki hafta yüzde 69 oranında arttı.

Tatil rezervasyonları için tercih akıllı telefonlar

Ramazan ayı yaklaşırken ürünleri inceleyip satın almaya başlayan tüketicilerin bu eğilimlerinin birkaç hafta boyunca yükselerek devam ettiğini ve Ramazan Bayramı’ndan bir iki hafta önce zirveye ulaştığını gösteren araştırmanın bulgularından biri de seyahat rezervasyonları üzerine. Buna göre, tüketiciler, Ramazan ayında seyahat rezervasyonlarını yapmaya başlıyorlar. Takip eden haftalarda ise bu işlemlerin artarak devam ettiği görülüyor.

Geçen yıl Ramazan’da internet sitelerinden yapılan seyahat rezervasyonları tüm rezervasyonların yüzde 79’undan fazlasını oluşturdu.

İnternet sitelerinden yapılan seyahat rezervasyonlarının tüm rezervasyonların yüzde 79’undan fazlasını oluşturduğunu gösteren araştırmaya göre, tüketiciler, rezervasyonlarını akıllı telefonlarıyla yapmayı daha çok tercih ediyorlar. Geçen yıl Ramazan ayı boyunca yapılan seyahat rezervasyonlarının mobil cihazlardan artarak devam ettiğini ve oranın Kurban Bayramı’nda yüzde 57’ye yükseldiğini gösteren Criteo verilerine göre internet siteleri de mobile benzer sürekli bir yükseliş grafiği çiziyor. Ramazan Bayramı’ndan sonraki haftalarda site trafiği yüzde 69’a kadar artarken, rezervasyon işlemlerinde yüzde 26 oranında artış gerçekleştiği görülüyor.

Ramazan döneminin dönüşüm oranı karnesi

Rapora göre, internet sitelerini ziyaret ettikten sonra satın alma ve sipariş verme gibi işlemler gerçekleştirenlerin oranı Ramazan Bayramı’ndan yaklaşık 10 gün önce ve 10 gün sonra en yüksek seviyeye ulaşıyor.

Dönüşüm oranı olarak adlandırılan bu işlemlerin Ramazan Bayramı’ndan bir iki hafta önceki dönemde yüzde 22, ertesi haftada yüzde 20 oranında arttığı görülüyor. Ramazan Bayramı sırasında ise bu oranlar yüzde 9 azalırken takip eden yedi günde ortalama sipariş değerlerinin yaklaşık yüzde 19 azaldığı gözlemleniyor.

Ramazan kampanyaları için üç ipucu

Criteo Genel Müdürü Murat Kalafat, Ramazan’da kampanya hazırlayacak şirketlere bazı ipuçları veriyor:

  • Ramazan başlamadan birkaç hafta önce kampanyalarınıza başlayın. Ramazan ayında bu kampanyalarınızı hızlandırın ve Ramazan Bayramı’na giden günlerde daha da yoğunlaştırın.
  • Mobil sitenizi ve uygulamanızı optimize edin. Uygun uygulama ve mobil web deneyimleri oluşturmak, Ramazan ayı sonlarında güçlü satışlar yapmanıza yardımcı olacak.
  • Ramazan ayından sonra da kampanyalarınıza devam edin. Maksimum perakende satışları ve seyahat rezervasyonlarını yakalamak için Ramazan Bayramı’nı takip eden haftalar boyunca alışveriş kampanyalarınızı güçlü tutun.

Merak edenler, Criteo’nun Ramazan raporuna buradan ulaşabilirler.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.