CoverGirl’den güzellik sektörüne çağrı

Kozmetik markası, yeni reklam filminde başrolü vitiligo hastası manken Amy Deanna'ya veriyor.

22.02.2018 - 15:03 | Nazlı Selin Özkan

CoverGirl'den güzellik sektörüne çağrı

Moda ve güzellik sektörlerindeki “gerçek dışı” beklentileri yıkma yönünde adım atan markalardan biri de CoverGirl oldu. Marka, yeni fondöten serisi TruBlend Liquid Makeup’ın tanıtımında vitiligo hastası siyahi manken Amy Deanna’yı reklam yüzü olarak kullandı.

Vitiligo, dış derinin renk kaybına uğramasıyla deride beyaz plaklara yol açan bir deri hastalığı. Marka I Am What I Make Up mottosu altında yayınladığı yeni reklam kampanyasıyla bir yandan makyajın kusurları kapatmak için kullanılan bir üründen ziyade kadınların “güzellik” kavramını kendi bakış açılarından anlatmak için kullanabilecekleri bir yöntem olarak algılanması gerektiğini vurgularken diğer yandan ise kozmetik ve güzellik sektörlerini kültürel bir diyaloğun içine çekmeye çalışıyor.

Bu bağlamda yayınlanan yeni reklam filminde Deanna’nın fondöten sürerken iki farklı renk kullandığını görüyoruz: Deanna bir yandan bazı lekelerini kapatırken diğer yandan ise vurgulamak istediği lekeleri öne çıkarıyor.

“Vitiligo hakkında farkındalık yaratmak benim için çok önemli” diyor manken. “Bunu vurgulayabileceğim bir platforma sahip olmak benim için çok anlamlı. Sonuçta ben de diğer herkes gibiyim, sadece birkaç lekem var. Bu benim kimliğimin bir parçası ama beni tanımlamıyor. Benim gibi çok fazla insanın olması ama medyada çok az temsil edilmemiz gerçekten kalp kırıcı. CoverGirl ile çalışıyorum; siyahi bir kadınım; vitiligo hastasıyım. Tüm bunlar bana güç veriyor.”

Kaynak: Design Taxi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.