MediaCat

Çöpleriyle başa çıkamayanlara

Çöp kutusunu boşaltmayı unutan Mac kullanıcılarına yaratıcı çözüm: Bananabin.

Sildiğimiz dosyaları çöp kutusundan temizlemeyi ertelediğimiz içgörüsünden yola çıkan Bananabin uygulaması, dijital ortamdaki çöp biriktirme alışkanlığımıza efektif bir çözüm sunmayı hedefliyor.

Bananabin’i indiren Mac kullanıcıları, tıpkı gerçek hayatta çöp biriktirdikleri zaman yaşamaları muhtemel olduğu gibi, masaüstlerinde sineklenmiş bir çöp kutusuyla karşılaşıyor. Çöp kutusunda tutulan veriler belirli bir eşiği geçtiğinde Bananabin; animasyon destekli, vızıldayan sineklerle etrafı sararak çöpleri görmezden gelmeyi zorlaştırıyor.

Çöplerin sineklenme eşiği, uygulamanın menü çubuğundan belirlenebiliyor. Janitor Mode 10MB, The Recycler 1GB ve Garbage Hoarder 10GB’ı sınır olarak kabul ediyor.

Uygulamanın beta sürümünü indirmek şu anda ücretsiz. Geliştiricilerden Leon Schrijvers, The Verge’e e-posta yoluyla yaptığı açıklamada ilerleyen dönemde indirme için tek seferlik bir ücret talep etmeyi planladıklarını söylüyor.

Schrijvers, hâlâ bazı hatalar üzerinde çalıştıklarını da sözlerine ekliyor. Uygulamanın mevcut sürümünün iCloud Drive çöp klasörlerini yok saydığını ve harici bir sürücü kullanıldığında bu sürücünün çöp kutusunun da yok sayıldığını itiraf ediyor.

Geliştirme süreci devam eden uygulama, basit bir soruna yaratıcı bir yöntemle çözüm sunması yönüyle ilgi çekiyor. Şu anda yalnızca macOS Sonoma’da çalışan Bananabin’e, macOS Ventura desteği eklenmesi de gündemde.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.