MediaCat

Çocuğunuzun fotoğrafları ne kadar güvende?

ABD’li sivil toplum kuruluşu Child Rescue Coalition, sosyal medyada çocuklarının fotoğraflarını paylaşan ebeveynleri dikkatli olmaya davet ediyor.

Çocuğunuzun fotoğrafları ne kadar güvende?

Çocukları cinsel istismar ve beraberinde gelen travmalardan korumak amacıyla hizmet veren ABD menşeli sivil toplum kuruluşu Child Rescue Coalition tarafından paylaşılan verilere göre ebeveynler, çocuklarının fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmayı çok seviyor. Bu sevda öyle bir boyutta ki, çoğu ebeveynin paylaştığı fotoğrafların sayısı, çocukları beş yaşına gelmeden 1.500’ü bulabiliyor. Ancak, ebeveynlerin büyük bir kısmı, gizlilik konusunda yeterince temkinli değil: Çocuk sahibi bireylerin yüzde 89’unun sosyal medya hesaplarındaki gizlilik ayarlarını son kontrol ettikleri tarih bir yıldan daha geriye uzanıyor.

Child Rescue Coalition ve David&Goliath, ABD’de her yıl nisan ayında kutlanan Ulusal Çocuk İstismarını Önleme Ayı kapsamında, ebeveynleri bilinçlendirmek amacıyla bir kampanya hazırladı. Çocuklarının fotoğraflarını paylaşan ebeveynlerin, sıklıkla kullandıkları etiketler (#pottytraining, #nakedkids #kidsbathing) nedeniyle çocuklarını pedofiller ve cinsel suçlular karşısında ne denli savunmasız bıraktıklarına dikkat çekmek isteyen Child Rescure Coalition, 60 saniyelik bir spotun yanı sıra @KidsForPrivacy adında bir Instagram hesabı oluşturarak ebeveynlere çocuklarının çevrimiçi mahremiyetini nasıl koruyabilecekleri konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

“Ebeveynlerin, çocuklarının fotoğrafını paylaşmadan önce iki kere düşünmelerinin zamanı geldi” diyor D&G Kurucusu David Angelo ve ekliyor:

“Çocuklarının mahrem fotoğraflarını en saf duygularla sosyal medyadan paylaşan ebeveynler, bu fotoğrafların kötü niyetli kişiler tarafından ne denli kolaylıkla ele geçirilebileceği hakkında en ufak bir fikre sahip değiller. Bu insanlar ekran görüntüsü alarak veya bilgisayarlarına yükleyerek elde ettikleri fotoğraflar üzerinde değişiklikler yapabilir, fotoğrafları kötü niyetli amaçları doğrultusunda kullanabilir ve başka internet sitelerine yükleyebilirler. CRC’nin misyonu ve yarattığı teknoloji bizi hayli etkiledi zira bu teknoloji emniyet teşkilatına varlığından haberdar dahi olmadığı bir bilgiye erişim sağlıyor. Başlattığımız bu hareket aracılığıyla insanları konu hakkında bilinçlendirmek ve ebeveynlerin, tüm çocukların çevrimiçi mahremiyet hakkına sahip olduklarını anlamalarını sağlamak istiyoruz.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.