MediaCat

Coca-Cola’dan Singapur’un görünmez işçilerine jest

Şehri inşa eden göçmenler markanın gündeminde.

Coca-Cola’dan Singapur’un görünmez işçilerine jest

Gelişen pazarlardaki zenginlik ve refah üretiminin karanlık yüzü olan adaletsiz gelir dağılımı ve yoksulluk, dünyanın yeni yeni zenginleşmeye başlayan ülkelerinden Singapur’un da acı bir gerçeği. Şehrin bugünkü Disneylandvari görünümünü edinmesinde büyük katkıları olan göçmen işçilerse, şehrin belki de tüketime teşvik eden imajından ‘saklanmak’ istenen bir başka veçhesi. Yaşam standartlarının pek parlak olmadığı Çin, Hindistan ve Bangladeş gibi ülkelerden gelerek, saati 1,60 dolar kadar düşük olan imalat ve inşaat sektörlerinde çalışan bu güvencesiz insanlar, ne yazık ki Singapur’un yabancı iş gücüne tanıdığı hukuki imkânları da çok sınırlı tutması sebebiyle işverenlerinin sömürülerine maruz kalıyorlar. Ancak Coca-Cola, bu insanları kucaklamayı, onlara katkılarının karşılığını ödemeyi ihmal etmiyor.

İnsansız hava araçlarına eklenen ve üzerinde onlara minnettar olunduğu mesajlarını taşıyan Coca-Cola kutuları, göçmen işçilerinin koşullarını düzeltmese de, onlara bir anlık mutluluk kaynağı oluyor. ‘Singapore Kindness Movement’ adı verilen kampanya, Ogilvy & Mather, Singapur imzası taşıyor.

Kaynak: Business Insider

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.