Coca-Cola’dan eşcinsel evliliğine kısmi destek

LBGT toplulukları markayı yeterince cesur olmamakla suçluyor.

03.01.2014 - 11:19 | Alev Kaynak

LBGT toplulukları Coca-Cola'yı yeterince cesur olmamakla suçluyor.

Coca-Cola mutluluk vurgusunun bir başka ayağı niteliğindeki son küresel reklamında cesur bir adım atarak aynı cinsiyetten insanların evliliğine göz kırpıyor. ‘Reasons to Believe’ isimli kampanyada hayatta sinir bozucu her detayı unutturacak bir mutluluk fırsatı da olduğu mesajı veriliyor.

İki erkeğin evlilik seremonisinden görüntülerin de yer aldığı reklam filmi İngiltere, Norveç, Hollanda ve Avrupa’nın diğer birçok ülkesinde gösterime girdi. Ancak ülkelerin kültürel kodlarını dikkate alan Coca-Cola’nın mesajı bu kadar da ‘evrensel’ sayılamaz, zira marka reklamın gösterime girdiği her ülke için bazı değişlikler yaptı. Örneğin, reklamın İrlanda versiyonu evlilik görüntülerine yer vermiyor. LGBT gruplarının dikkatini çeken ve yoğun eleştirilere hedef olan bu tercih Coca-Cola sözcüleri tarafından şöyle meşrulaştırıldı: “Bunun sebebi, İrlanda’da eşcinsel birliktelik legal ancak evlilik henüz değil.”

‘Reasons to Believe’ (Norveç)

‘Reasons to Believe’ (İrlanda)

Kaynak: AdWeek

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.