MediaCat

Çıtırtısını yapay zekâyla susturan sessiz cips

Doritos gamerların derdine derman olmak için kendi çıtırtısını yapay zekâ desteğiyle sessize alıyor.

Doritos ile çıtırtıyı ayrı düşünmek kolay değil. Oyun oynarken başkalarının cips çıtırtılarına katlanmak da öyle.

İngiltere’de oyun tutkunları için çıtırtı sorununa ne pahasına olursa olsun çözüm getirmeye karar veren Doritos, cips çıtırtısını yapay zekâ ile susturmayı başardı. Yapay zekâyla insanlık için fayda gibi fayda sağlayan marka, ayrılmaz ikililer cips ve oyunu da ayırmadan getirdiği bu çözümünü Doritos Silent adlı yazılımıyla sağlıyor.

Yazılım geliştiricisi Dylan Fashbaugh ile birlikte altı ay süren çalışmaların ürünü olan çıtırtı engelleme teknolojisi, üçgen şekildeki cipslerin sesini sıfırlarken oyuncunun sesini izole ederek yükseltiyor. 5 bin farklı Doritos çıtırtısı üzerinden eğitilen yapay zekânın kullanıldığı Doritos Silent’ı indirmek için isim ve e-posta bilgileri talep ediliyor, böylelikle Doritos’a oyunculardan birinci taraf veri havuzu oluşturma olanağı da tanınıyor.

Cips çıtırtısı önleyici yazılımın çıkış noktası, Doritos’un Birleşik Krallık’ta 2 bin yetişkinle gerçekleştirdiği ve katılımcıların yüzde 46’sının çiğneme sesinden hazzetmediğini ifade ettiği araştırma. Katılımcıların yüzde 47’sinin sorunun esas kaynağı olarak cips yiyenleri işaret ettiği araştırmada oyun oynarken bir şeyler atıştırdıklarını söyleyenlerin oranı yüzde ise 86. ABD’de oyuncuların yüzde 30’u ise çıtırtıların dikkatlerini dağıttığını ifade ediyor.

Doritos Silent’ın lansmanı sosyal medyada ve İngiltere, ABD, Brezilya, İspanya, Polonya ve Portekiz’de gürültü önleyici kulaklıklar yerine Doritos cipslerinin kullanıldığı “Geldiğini Duymayacaksınız” açıkhava reklamlarıyla gerçekleştirildi.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Doritos UK (@doritosuk)’in paylaştığı bir gönderi

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Doritos UK (@doritosuk)’in paylaştığı bir gönderi

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.