Citigroup ilk kez ‘Türk Başkan’a geçti

30 yıldır Türkiye'de faaliyet gösteren Citigroup, Steve Bideshi'nin ülkesi Trinidad'a dönmesi üzerine....

05.08.2009 - 12:56 | MediaCat

30 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren Citigroup, Steve Bideshi’nin ülkesi Trinidad’a dönmesi üzerine, Citibank A.Ş. Genel Müdürü Serra Akçaoğlu’nu ‘ilk Türk Başkan’ olarak seçti. Serra Akçaoğlu, Citigorup bünyesinde 92 ülke içindeki 6’ıncı kadın başkan oldu.

Citigroup, Türkiye’de ülke başkanlığına Citibank A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Serra Akçaoğlu’nu atadı. Beş yıldır Citibank Türkiye’nin Ülke Başkanlığı görevini yürüten Steve Bideshi’den görevi devralan Akçaoğlu, 30 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren Citibank’ın ilk Türk Başkanı oldu.

9 yıldır Citibank’ta

Bankacılığa 1986 yılında başlayan Serra Akçaoğlu, 14 yıllık Manufacturer’s Hanover Bank; Chemical Bank ve Koçbank tecrübesinin ardından 2000 yılında Citibank’a Ticari Ürünlerden Sorumlu Bölüm Başkanı olarak katıldı. 2002 yılında Citi Türkiye ve İsrail Bölgesi Ticaret Finansmanı, Nakit Yönetimi ve Menkul Kıymet Saklamadan Sorumlu Bölüm Başkanlığı’na getirildi. Serra Akçaoğlu 2005-Ağustos 2007 arasında merkezi Londra’da bulunan Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Ticari Ürünler Bölge Başkanlığını yürüttü. Serra Akçaoğlu bu pozisyonu sırasında 50 ülkedeki ticari finansman ve ticari ürünlerin bölgedeki stratejisi, yeni ürün geliştirilmesi, ve konumlanması sorumluluklarını üstlendi.

İlk Türk müdürdü

Serra Akçaoğlu, 1 Ağustos 2007’de Türkiye’ye dönerek Citi Türkiye Ticari Bankacılık Başkanı oldu. 2008 yılında Citibank Türkiye’nin ilk Türk Genel Müdürü olarak atanan Serra Akçaoğlu bu görevinin yanında Citibank A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliğini de yürütüyor. Boğaziçi Üniversitesi İdari İdari Bilimler Bölümü mezunu olan Akçaoğlu, Türkiye’de toplam 45 şubesi bulunan bin bankayı yönetecek. Türkiye’deki faaliyetlerine 1975 yılında kurumsal bankacılık hizmetleri ile başlayan Citi, 90’lı yılların ikinci yarısından bu yana hem bireysel hem de ticari bankacılık hizmetleri sunuyor. 2007 yılında yüzde 20 hisse alarak Akbank’a stratejit ortak olan Citi, aynı yıl Opus Menkul Değerler’i alarak Citi Mankul Kıymetler olarak Türkiye’de menkul kıymetler hizmeti sunmaya da başladı.

92 ülkede 6’ncı kadın

Citigroup bünyesine 2000 yılında katılan Yeni Ülke Başkanı Serra Akçaoğlu, Genel Müdürlük görevini ve Yönetim Kurulu Üyeliğini sürdürecek. Bu atama ile birlikte Serra Akçaoğlu, Citigroup’un dünya çapındaki 6’sı kadın, 92 ülke başkanından biri oldu. Aslında Citigroup, 100’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Bazı başkanlar birden fazla ülkeden sorumlu olduğu için 92 başkan bulunuyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.