Çıplak doğallığa tahammülsüzlük

Adidas’ın yeni kampanyası çıplak doğallığı gözler önüne serdiği için ağır eleştirilerle yüzleşiyor.

05.10.2017 - 11:19 | Gönül Hadımlı

Çıplak doğallığa tahammülsüzlük

Adidas, Superstar kampanyası kapsamında, daha güzel yarınlar için çalışan yaratıcı isimlerle bir araya geliyor. Kampanyaya dahil olan isimler arasında İsveçli model Arvida Byström da yer alıyor.

Bildiğiniz üzere son zamanlarda feminizm akımının da etkisiyle güçlenen, kadınların vücut kıllarını almaması durumu aslında cinsiyet rolleri karşısında bir duruşun simgesi. Julia Roberts, Miley Cyrus ve Madonna gibi isimlerin de uzun süredir verdikleri destekle güçlenen bu duruşun sonucu  ise Mintel’in sunduğu veriler ışığında görülebilir. Zira ABD’de 2013 yılında yapılan araştırmanın sonuçlarına bakıldığında, kadınların yüzde 95’inin koltuk altlarını, yüzde 92’sinin ise bacaklarını tıraş ettiğini görülüyor. Fakat 2016 yılında tekrarlanan araştırmada, kadınların yüzde 77’sinin koltuk altlarını ve yüzde 85’inin bacaklarını tıraş ettiği sonucuna varılıyor. Veriler aynı zamanda 2015 yılına kıyasla 2016 yılında tüy alma ürünlerinin satışlarında da yüzde 5’lik bir düşüş olduğunun altını çiziyor.

Adidas’ın kampanyasına gelecek olursak; yaratıcı isimlerin fikirlerini beyan ettiği kısa videolardan oluşan kampanyada Byström kamera karşısına bacaklarını tıraş etmeden çıkıyor ve kampanya görselleriyle videoları yayınlandığında büyük tepkiler alıyor. Cinsiyet rollerinin karşısında duran Byström’ün çalışmaları da genelde bu duruşun yansımalarını içeriyor. Aynı nedenden ötürü kendisi kamera karşısına geçtiğinde de bu duruşundan ödün vermiyor. Byström’ün pozları çıplak doğallığı gözler önüne serdiği için bir sürü olumsuz eleştiriye maruz kaldı. Hatta kendisinin söylediğine göre Instagram hesabı üzerinden tecavüz tehditleri dahi aldığı oldu.

Kaynak: Design Taxi