Chrome’da reklam engelleme dönemi başlıyor

Chrome'un dahili reklam engelleyicisinin devreye gireceği tarih belli oldu.

20.12.2017 - 11:44 | Sencer Uçar

Chrome'da reklam engelleme dönemi başladı

Temmuz ayında yaptığı duyuru ile Chrome’da rahatsız edici reklamların gösterimine izin verilmeyeceğinin haberini veren Google, Chrome’un reklam engelleyicisinin devreye gireceği tarihi açıkladı. Buna göre, Chrome’un dahili reklam engelleyicisi 15 Şubat 2018 tarihinde devreye girecek.

Geçtiğimiz günlerde, Google’ın bu yıl dahil olduğu ve daha iyi reklam standartlarının geliştirmesi için oluşturulan Daha İyi Reklamlar Koalisyonu tarafından İyi Reklam Deneyimi Programı’nın duyurusu yapılmıştı. Söz konusu program, online reklamlarda kullanıcı deneyimini geliştirmek adına İyi Reklam Standartları’nı kullanan firmalara rehberlik etme özelliği taşıyor. Belirlenen standartlara göre 15 Şubat 2018’den sonra Chrome’da videoyu otomatik olarak oynatan reklamlar, tam sayfa reklam içerikleri ve kapanıp açılan reklamların gösterimine izin verilmeyecek.

Standartlar ihlal edildiği taktirde Reklam Deneyimi Raporu aracılığı ile site sahipleri bilgilendirilecek ve sitede yer alan tüm reklamlar 30 günden uzun bir süreliğine engellenebilecek. Tek bir ihlalin olması durumunda sitelere uyarıda bulunulacak fakat çoklu ihlal durumlarında reklam gösterimleri durdurulacak.

Chrome’un kullanıcıları rahatsız edici reklamlardan kurtarmayı hedeflediği dahili reklam engelleyicisi aracılığıyla, reklamların tamamını engelleyen üçüncü parti reklam engelleyicilerin de güç duruma düşürülmesi umuluyor.

Kaynak: Venture Beat

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.