CES’te öne çıkan 5 trend

Omnicom, CES 2022'nin öne çıkan teknoloji trendlerini analiz etti. İşte satırbaşları...

11.01.2022 - 14:59 | Simge Şenses

CES'te öne çıkan 5 trend

Ruh hâlini değiştiren giyilebilir cihazlardan metaverse modasına, CES (Consumer Electronics Show) bu yıl da katılımcılarını ufuk açıcı yeniliklerle buluşturdu. Üç gün süren etkinliği yakından takip eden Omnicom ise pazarlamacıların gözden kaçırmaması gereken trendleri bir araya getirdi.

Yeni bir Covid-19 dalgasının yükselişi sırasında gerçekleşen CES’te kaçınılmaz olarak sağlık ve zindelik yine ön plandaydı. Hâl böyleyken evlerde geçirilen zamanın artmasının metaverse ve NFT çılgınlığını körüklemeye devam edeceğini de söylemek mümkün. Omnicom yöneticilerine göre pazarlama endüstrisinin çevreye duyarlı teknolojiler, artırılmış gerçeklikli ürün denemeleri ve ev içi eğlence gibi başlıkları da yakın markaja alması elzem.

Etkinlikte varlığını en çok hissettiren beş trende birlikte bakalım…

Sağlık ve zindelik

CES’teki varlığını halihazırda artırmakta olan sağlık sektörü pandemiyle birlikte daha da güç kazandı. Ancak bu yılki fuarda sergilenen teknolojiler, tıbbi cihazlardan çok tüketicilerin sağlık durumunu her an takip eden teknolojilerin günlük yaşamın daha büyük bir parçası hâline geldiğini gösterdi.

Hearts & Science Baş Strateji Sorumlusu Alex Siddall, Abbot Labs’ın tanıttığı sporcular için giyilebilir glikoz izleme cihazı Libre Sense’i bu trendin öne çıkanlarından bir olarak gösterdi. Siddall’ın işaret ettiği bir diğer örnek, melatonin, CBV ve kafein gibi maddelerin moleküler yapısını elektromanyetik dalgalar şeklinde taklit ederek kullanıcılarının ruh hâlini etkileyebildiği iddiasında bulunan Hapbee’nin akıllı giyilebilir cihazıydı. Siddall ürünün vaadini, “Tek tıklamayla kullanıcıyı mümkün olan en iyi fiziksel ve zihinsel konuma getirmek” olarak özetledi.

NFT’ler

Bu yıl eğlence ve pazarlama dünyasını ele geçiren NFT’ler kaçınılmaz olarak CES’te de kendine geniş yer buldu. PHD US COO’su Mike Solomon pazara dair öngörülerini, “Bu yıl NFT’ler hakkında çok şey öğrenmeye devam edeceğiz ve tahminim uzun vadede gerçekten işin içinde olan ve müşteri ilişkileri yönetiminin doğası hakkında kafa yoran markaların tüketicilerle bağ kurma konusunda çok büyük başarılar elde edeceği yönünde” sözleriyle açıkladı.

Artırılmış gerçeklik ve metaverse modası

Pek çok tüketicinin mağazalarda giysi, güzellik malzemeleri ve aksesuar gibi ürünleri güvenli bir şekilde deneyememeleri nedeniyle, artırılmış gerçeklik aracılığıyla deneme teknolojisi son birkaç yılda büyük bir artış gördü. Bu teknolojinin önde gelen örneklerinden biri, e-ticaret sitelerine entegre olarak kullanıcı tercihlerine göre yapay zekâ odaklı öneriler sunan StyleAR adlı bir girişimdi. Öte yandan Nike’ın sanal spor ayakkabı üreticisi RTFKT’yi satın alması da trendin ayak seslerini güçlendiren gelişmeler arasında.

Yeşil teknolojiler

Enerji ve su tasarrufu sağlayan banyo cihazlarından (Waterstick Shower) güneş enerjisiyle çalışan kulaklıklara (Powerfoyle Headphones) varana dek çevreye duyarlı teknolojiler de CES’e damga vuranlar arasındaydı. Bu durum, teknoloji şirketlerinin sürdürülebilirliği destekleyen teknolojiler geliştirme eğiliminde artışa işaret etmesi yönüyle umut vericiydi.

Sanal içerik

CES 2022’den yola çıkarak sanal iletişimi ve içerik oluşturmayı daha etkin ve kolay hâle getiren teknolojilerin de büyüme trendinde olacağını söylemek mümkün. Bu alanda öne çıkan cihazlardan biri, Zoom ve Microsoft Teams gibi platformlara bağlanan, boyuna takılarak kullanılan LTE özellikli kamera Linklet oldu. Bir canlı yayını takip eden izleyicilerin bakış açılarını diledikleri gibi ayarlayabilmelerini sağlayan SwipeVideo da dikkat çeken platformlardandı.

Kaynak: Adweek

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.