MediaCat

CES 2024’ten geriye kalanlar

Bu yılki CES’i yerinde takip eden Volkan İkiler, etkinlikte öne çıkan tema ve ürünleri MediaCat için kaleme aldı.

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı Consumer Electronics Show (CES), bir kez daha teknoloji sektörünün öncülerini, son ürün ve hizmet inovasyonlarıyla birlikte Las Vegas’ta bir araya getirdi. Bu yıl 9-12 Ocak’ta gerçekleşen etkinliği yerinde takip eden isimlerden biri olan Concept Ajans Başkanı Volkan İkiler, etkinlikten izlenimlerini ve ilham deposunu dolduran yenilikleri MediaCat için kaleme aldı.

CES 2024’ten geriye kalanlar

CES 2025, 7-10 Ocak 2025’te Las Vegas’ta gerçekleşecek. Şimdiden takvime not alıp heyecanla beklemeye başladım. Yaklaşık 20 saat yolculuk ve istisnasız her günün sonunda ayaklarınıza inen kara sulara rağmen yolu pazarlama ve pazarlama iletişimi ile kesişen herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken benzersiz bir etkinlik CES.

Çığır açan teknolojiler ve küresel yenilikçiler için kendilerini kanıtlama alanı olan ve onlarca küresel markanın beş gün içinde yeni vizyonlar, ürünler, yatırımlar ve ortaklıklar duyurduğu dünyadaki en güçlü teknoloji etkinliğine bu yıl Vestel, Türk Telekom ve Togg’dan aldığım ilhamla katıldım.

Birbirleriyle doğrudan veya dolaylı yoldan rekabet eden markaların bir araya gelme kültürü ile yeni ürün ve/veya hizmetlerle ilgili ortak projelere imza atmaları aldığım en öğretici mesajlardan biriydi. Teknolojinin bugün geldiği noktada pazarlama dinamiklerinin ve rekabet koşullarının da uygulamada ezberbozan yeniliklere gebe olması, mesleğimiz adına beni çok heyecanlandırdı.

Rakamlarla anlatınca CES 2024’ün büyüklüğü, kapsamı ve dolayısıyla dünya için önemi daha da iyi anlaşılıyor:

  • 225+ milyon metrekare sergi alanı (CES 2023’ten yüzde 15 daha büyük)
  • Eureka Park’taki 1400’den fazla start-up dahil olmak üzere 4 bin 300’den fazla katılımcı firma,
  • 150 ülkeden 135 binden fazla ziyaretçi,
  • 5 bini aşkın küresel medya ve içerik oluşturucu,
  • Fortune 500 şirketlerinin yüzde 60’ı,
  • Binden fazla konuşmacı ile 250’den fazla konferans,
  • CES 2024 İnovasyon Ödülleri programına rekor düzeyde 3 binden fazla başvuru,
  • 25 binden fazla medya içeriği, 160 milyardan fazla gösterim.

Öne çıkanlar

Güzellik markası L’Oréal, ilk kez CES açılış konuşması için merkez sahneye çıktı. Ortaklar ve aktris Eva Longoria’nın katıldığı oturumla L’Oréal, dünya çapında yaşamları iyileştiren kapsayıcı tekno-güzellik vizyonunu paylaştı ve yeni ürünlerini görücüye çıkardı.

Best Buy, Elevance Health, HD Hyundai, Intel, Nasdaq, Qualcomm, Siemens, Snap ve Walmart’tan CEO’lar da sektörler arası yeni işbirlikleri sunmak, kurumsal teknoloji liderleriyle ortaklıkları vurgulamak ve yeni ürünleri duyurmak için açılışta yerini alan markalardandı.

Eureka Park, bu yıl Fransa, İtalya, İsrail, Japonya, Kore, Hollanda ve Ukrayna’yı temsil eden ülke pavyonları da dahil olmak üzere 1400’den fazla girişimle büyüdü. Her birinin projelerini anlatmak konusundaki heyecanları ve istekli halleri gerçekten görülmeye değerdi. Şahsen bana en keyif ve ilham veren stantlar olduğunu söyleyebilirim.

CES 2024’te öne çıkan başlıklar ise şu şekildeydi:

Yapay Zekâ

Yapay zekâ, etkinliğin gündeminin merkezinde yer aldı. Şirketler iletişim kurma, iş yapma ve günlük hayatın akışında alışılagelmiş yaşam pratiklerini dönüştürecek son teknoloji uygulamalarla dünyamızı geliştirmek için yapay zekânın muazzam potansiyelini ortaya koymuş oldular. Bu uygulamaların ne kadarının hayatımızda kalıcı yer bulacağını bugünden öngörmek kolay olmasa da ezber bozan teknolojik yeniliklerin hayatın her alanını kapsıyor olması hem etkileyici hem düşündürücüydü.

Teknolojinin insan deneyiminin her yönünü iyileştirmek, ileriye götürmek için oynadığı kritik rolün çarpıcı bir şekilde merkeze alındığı etkinlik sonrası eminim şimdi çoğu ürün ve hizmet sağlayıcının uykuları kaçıyor ve yapay zekâyı ürünlerine nasıl entegre edebileceklerini düşünüyorlardır.

Mobilite

600’den fazla mobilite katılımcısı ile CES, dünyanın en büyük ve en hızlı büyüyen küresel otomobil, mobilite ve ulaşım etkinliklerinden biri olduğunu da hissettiriyordu. BMW, Honda, Hyundai, Kia, Magna, Mercedes, PACCAR, RECARO, Sony, Supernal, Togg, VinFast gibi güçlü katılımcılar otonom araçların, elektrikli araçların, mikromobilitenin, yazılım tanımlı araçların ve uçan arabaların geleceğini ve ayrıca yardımcı mobilite ve güvenlik sistemlerinin yarınına ışık tutan açıklamalarda bulundular.

Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirlik, neredeyse her stantta sözde değil özde sahiplenilmiş önemli temalardandı. CES 2024 katılımcıları; elektrifikasyonu düzene sokarak, yenilenebilir enerji kaynakları geliştirerek ve pil geridönüşümü gibi yeni teknolojileri deneyerek emisyonları ve israfı azaltmak için teknolojiler, ürünler ve hizmetler aracılığıyla sürdürülebilir çözümlere olan bağlılıklarını sergilediler.

Dijital Sağlık

CES 2024’ü domine eden bir diğer tema dijital sağlıktı. Maliyetleri düşürmeyi, sağlık hizmetlerine erişimde eşitlik sağlamayı ve hayat kurtarmayı amaçlayan araç ve teknolojiler ön plandaydı. Yeniliklerin odaklandığı alanlar arasında zihinsel sağlık, uyku kalitesi, kadın sağlığı ve teletıp vardı. Katılımcılar sağlık alanındaki gelişmeleri gördü, duydu, dokundu. Örneğin, EssilorLuxottica’nun Nuance Audio İşitme Gözlükleri, gözlüklerin barındırdığı potansiyeli çarpıcı bir şeklide gözler önüne serdi.

Eğlence ve İçerik

Pazarlama, eğlence ve medya endüstrilerinden katılımcılar içerik tüketimini, yapay zekâyı, programatik ve bağlantılı TV’yi, reklamcılığı ve tüketici davranışını etkileyen teknoloji trendlerini izleme fırsatı buldular.

Oyun ve E-Spor

Dijital oyunlar dünya çapında çoğu yetişkin tarafından kullanılan bir sosyal platforma dönüştü. Kapsayıcı tasarım standartlarına sahip denetleyiciler ve diğer oyun aksesuarları, artık daha fazla tüketicinin oyuncu olmasına imkân sağlanacağı hissini net geçiriyordu. Benzer şekilde görme ve işitme engellilere yönelik inovasyonlar da eğlence sektörünün erişilebilirliği geliştirmesini sağlayacak gibi görünüyor.

Ürünler

Şeffaf TV’lerden şimdiye kadarki en sevimli küçük robotlara kadar, CES 2024’te beni en çok heyecanlandıran ürünler ise şöyleydi:

LG Şeffaf OLED TV:  LG’nin televizyonu büyük bir pencerenin önüne yerleştirip dış dünyaya bakışınızı engelliyormuş gibi hissetmeyeceğiniz bir tasarım anlayışı olan şeffaf OLED TV’si, CES 2024’te gördüğüm en ilgi çekici ürünlerden biriydi.

GlüxKind Rosa Akıllı Bebek Arabası: Yaklaşık 2 bin 500 dolarlık akıllı bebek arabası, bebeğinizi sallamaya ve uyutmaya yardımcı oluyor. Çoğu yüksek teknolojili bebek aletinin aksine, GlüxKind Rosa akıllı bebek arabası bebeğinizle birlikte çocukluğa doğru büyüyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Glüxkind (@gluxkindhq)’in paylaştığı bir gönderi

Happysite LED sırt çantaları: Happysite’ın LED ekranlı sırt çantası, yapay zekâ ile çantanın ekranında göstermek için kendi resminizi veya kısa klibinizi yapmanıza izin verirken, her mekânda ilgi odağı olmanızı garantiliyor.

Ballie: Samsung’un yuvarlak robotu gerçekten görülmeye değer. Top şeklindeki robotun, yerleşik bir projektöre sahip bir tür mobil Siri gibi davranan bir ev arkadaşı olması hayatınızı kolaylaştırıyor. Örneğin, bir taraftan evinizi süpürürken, yokluğunuzda da evcil hayvanınızın neler yaptığı hakkında size güncellemeler gönderebiliyor.

Invoxia Minitailz Akıllı Köpek Tasması: Köpeğinizin kalp sağlığı, aktivitesi, iştahı hakkında verilere ulaşma imkânı verirken köpeğinizin konumunu da takip etmenizi sağlıyor. En önemli özelliklerden biri, kalp hastalığının erken semptomlarını tespit etme ve potansiyel olarak köpeğinizin hayatını kurtarma yeteneği. Invoxia Minitailz Akıllı Köpek Tasması, yapay zekâ kategorisinde CES 2024 İnovasyon Ödülleri’nde Onur Ödülü’nün de sahibi oldu.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Invoxia (@invoxia)’in paylaştığı bir gönderi

Rabbit R1: Ya yapay zekâ asistanları size en iyi arama sonuçlarını vermekten daha fazlasını yapabilseydi? Ya sizin için bir Airbnb rezervasyonu oluşturabilse, çevrimiçi yiyecek alışverişi yapabilse veya Kara Cuma furyasında satın almış olduğunuz bir ürünün iadesini gerçekleştirebilse? Rabbit’in 199 dolarlık yeni cep cihazı R1 ile lanse ettiği şey işte kabaca bu.

Vasco Tercüman: Gördüğüm en etkileyici demolardan biri, 49 dili gerçek zamanlı olarak çevirmek için kullanılan Vasco Tercüman uygulamasıydı. Uygulama onlarca dili aynı anda otomatik olarak çevirme imkânı verirken çevirilerin telefon uygulamasında metin olarak görüntülenmesi imkânı da sağlıyor.

Peki bütün bu yoğun geçen haftanın sonunda profesyonel kimliğimden bağımsız insani açıdan ben neler hissettim?

Geçen senelerde Soner Canko’nun “Teknoloji ve İnsanlık” başlıklı bir yazısını okumuştum. Bu yazıda referans verdiği Gerd Leonhard’ın kitabı Teknolojiye Karşı İnsanlık’ta yer alan, her biri birbirinden etkileyici ve sarsıcı öngörüler içeren 12 maddeli manifestodan ilk ikisini hatırladım:

1. Gelecek için bir önsöz

“İnsanlığın önümüzdeki 20 yılda değişimi, geçtiğimiz 300 yıldan daha fazla olacak” iddiasında bulunan Leonhard, teknolojik gelişmelerde bir denge yakalamanın son derece büyük bir öneme sahip olduğunun altını çiziyor ve “Yapay zekâdan insan genomuna müdahale edilmesine kadar çeşitli, zorlayıcı konuların yapısını sorgulamak için bugün artık son fırsat” diyor.

2. Teknolojiye karşı biz

Bu maddede Leonhard; teknolojinin etiğinin olmadığını ve bu nedenle de yaşamlarımızın en mahrem yerlerine, biyolojik süreçlerimize bu kadar müdahil olmasının tartışılması gereken bir konu olduğunu savunuyor.

Seneye tekrar görüşmek dileğiyle.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.