MediaCat

Yaratıcı endüstrinin acı kaybı

Celil Oker, yıllarca emek verdiği sektörde dokunduğu pek çok yerden asla silinmeyecek izler bırakarak aramızdan ayrıldı.

Yaratıcı endüstrinin acı kaybı

Polisiye roman yazarı Celil Oker dün hayata veda etti. 1979’da Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olan Oker’in yıllardır emek vererek yüzlerce öğrencisinin zihnine dokunduğu yolculuğu 1998’de İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde başlamıştı.

O yıllarda öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlayan Oker, Marka Okulu’nda hikâye anlatımı ve yaratıcı yazarlık üzerine yıllarca çalışmalarını sürdürdü. 1999’dan bu yana polisiye romanları yazan Oker’in kitapları Almanya, Hollanda, İspanya gibi dünyanın pek çok coğrafyasında yayımlandı.

Oker’in cenazesi bugün ikindi namazına müteakip Zincirlikuyu Mezarlığı Camii’nden kaldırılacak ve ardından Kayseri’ye defnedilecek.

MediaCat olarak Celil Oker’e Allah’tan rahmet; yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Pelin Özkan

MediaCat & DigitalAge Genel Yayın Yönetmeni

Yaratıcı endüstrinin acı kaybıMediaCat dergisini ilk yayımlamaya başladığım zamanlarda adını uzaktan duyardım. İyi reklamcı Celil Oker derlerdi. Sonra kitaplarıyla tanıştım. Yıllar sonra yolumuz Bilgi Üniversitesi Marka Okulu’nda kesişti. İlk karşılaşmamızda o kadar içten, o kadar sevgi doluydu ki… Sanki yıllardır tanışıyorduk.

Bu dünyada tanıdığım en iyi insanlardan birini kaybettiğim için gerçekten çok ama çok üzgünüm. Çok üzgünüm çünkü kaybettiğim bu iyi insanların yerine koyacak birilerini bulabilmem hiç kolay olmuyor. Üzgünüm çünkü sadece ben değil, öğrencilerim de bir bilge ışıktan yoksun kaldı. Üzgünüm çünkü bu kadar üretken, yetenekli insanların sayısı gittikçe azalıyor ve dünya giderek daha da kararıyor.

Necati Özkan

ÖYKÜ / Dialogue International Ajans Başkanı

Yaratıcı endüstrinin acı kaybıCelil Hoca’yla her karşılaştığımda Soholov’un Durgun Don romanında yaptığı tanımlama gözlerimin önüne gelirdi: “Dolgun başaklar gibi başı önde”. Öyleydi hoca. Bütün dolu beyinler gibi mütevazi, derin, zaman sanki ona hiç işlemiyormuş gibi dingin ve kendinden emin bir insandı.

2018 sonbahar döneminde aynı binada, aynı katta yan yana iki sınıfta ders veriyorduk. Her hafta karşılaşıyor, ders başında veya aralarda kısa sohbetler ediyorduk. Birbirimize de bir söz verdik. Bir sonraki dönem birbirimizden öğrenecektik. O benim strateji derslerime girecekti, ben onun efsaneleşmiş hikâye derslerine… Olmadı! Onun şanslı öğrencilerden biri olma fırsatını ebediyen kaybettim.

Tek avuntum kütüphanemdeki kitapları. Romanlarındaki kahramanları aracılığıyla bize söylemek istediklerini bir kez daha anlamaya çalışacağım.

“Kahramanlar ölmez, sadece şekil değiştirirler” sözü ne doğru! Mekânı cennet olsun.

Doç. Dr. Gresi Sanje

İstanbul Bilgi Üniversitesi, İletişim Yönetimi Bölümü-Başkan Yardımcısı

Yaratıcı endüstrinin acı kaybıÇok değerli bir hocamızı, ağabeyimizi kaybettik. Her zaman pozitif, her zaman çok yapıcı bir insandı.

Son nefesine kadar öğrencileriyle sınıfta olmak için mücadele etti. Çok değerli eserleri artık hepimize miras bıraktı. Yüzlerce öğrenciye bilgisini sundu. Eminim tüm öğrencileri ismini ve bilgisini arkasından yaşatacaktır.

Prof. Dr. Halil Nalçaoğlu

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi

Yaratıcı endüstrinin acı kaybıDün çok acı bir haber aldık. Sevgili Celil Oker hocamızı kaybettik. Hepimizin başı sağolsun.

Ağır bir hastalığın tedavisiyle uğraşırken biz mesai arkadaşlarını, ama en önemlisi öğrencilerini terk etmemek için çırpınan bir hocamızı kaybettik. Bedeni acı içindeyken gözleri gülen, en zor anında bile kimseyi üzmemek için havadan sudan sohbetler açan, hiç kimseye “hayır” demeyen, diyemeyen bir güzel insan aramızdan ayrıldı.

Yaşına göre kimimizin ağabeyi, kimimizin babası Celil Oker gitti. Onu çok özleyeceğiz. Mekânı cennet olsun, kalbimizde yaktığı ışık hiç sönmesin… Onu hiç unutmayacağız.

Prof. Dr. Kaan Varnalı

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi

Yaratıcı endüstrinin acı kaybıTanıdığım en mütevazi insanı kaybettik. Kimse üzülmesin diye çırpınıp duran, herkesin hikâyesini sabırla ve ilgiyle dinleyen, asla yargılamayan, sevgi dolu Celil Hoca’mızı kaybettik.

Koridorları inleten kahkahası hep bizlerle olacak. Tüm sevenlerine sabır diliyorum.

Yekta Kopan

Televizyoncu ve Yazar

Yaratıcı endüstrinin acı kaybıCelil Oker sadece iyi bir yazar ve iyi bir öğretmen değildi. İyi bir insana veda ettik.

Hiçbir zaman öne çıkmaya çalışmadı, hiçbir zaman “yüksek sesle” konuşmadı ama her zaman iyiliğe davet eden cümlelerin mimarı oldu.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.