Castrol ilk kez futbol alanında bir sponsorluk projesine imza attı

Euro 2008’in global sponsoru olan Castrol, bugüne kadar motorsporlarına verdiği destekle tanınıyor...

25.06.2008 - 10:50 | MediaCat

Euro 2008’in global sponsoru olan Castrol, bugüne kadar motorsporlarına verdiği destekle tanınıyor. Castrol, UEFA’dan gelen gerçek zamanlı veriler doğrultusunda hazırladığı Castrol Performans Endeksi ile ilk kez futbol alanında bir sponsorluk projesine imza attı.

Futbolseverleri futbol sektöründe iki yenilikle tanıştırdı. EURO 2008 maçlarının izlenmesinde, askeri alanda kullanılan füze hedef takip sisteminin benzeri bir teknoloji uygulandı.

Hedef takip sisteminin stadyumlara uyarlanması olarak özetlenebilen bu teknoloji ile sahada hareket eden her şey, oyuncular, top, hakem maç boyunca 3 boyutlu olarak takip edilebiliyor. Saha kenarlarına yerleştirilen özel 16 kamera ile alınan görüntülerin işlenmesi sonucunda bu sistem, oyunun ve takımların analizinde faydalı olacak özel bilgiler sağlıyor.

Castrol’ün bu sistemi kullanarak futbol dünyasına sunduğu bir diğer yenilik ise Castrol Performans Endeksi..

Castrol’ün öncülüğünde geliştirilen Castrol Performans Endeksi, UEFA’nın maç takip sistemi ile birlikte çalışıyor ve oyuncuların oyun içindeki performanslarını bilimsel olarak analiz ediyor. UEFA’nın onayıyla hazırlanan bu model, Castrol’ün bir araya getirdiği spor istatistik uzmanlarından oluşan bir ekip ve İngiltere’de bir üniversitenin ortak çalışmaları sonucu geliştirildi. Pierre Luigi Collina ve Arsene Wenger gibi tanınmış futbol adamları da Castrol Performans Endeksi’ne destek veriyor.

Castrol Performans Endeksi, her oyuncunun sahada yaptığı başarılı ve başarısız tüm hareketlerin maç boyunca takımın başarısını nasıl etkilediğini bilimsel verilere ve istatistik bilimi kurallarına dayanarak ölçen ve bu verilere göre oyunculara puan veren bir sistem.

Castrol, geliştirdiği web sitesi www.castrolindexturk.com üzerinden Euro 2008 takımları ve oyuncuları hakkındaki tüm bu istatistikleri 15 dakikalık güncellemelerle futbolseverlere sunuyor.

2010’LU YILLARIN MOTOR TASARIMLARI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Castrol üreticilerle birlikte yağ ve motor geliştirerek, otomotiv üreticilerinin her gün daha da zorlaşan Avrupa Birliği ve uluslararası kuruluşların çevre kriterlerine uyabilmelerinde önemli bir rol oynuyor. Motor üreticileri AB normlarına uyabilmek için daha küçük hacimlerden yüksek beygir almak zorundalar. Castrol’ün yağ teknolojisinde vardığı nokta, otomotiv üreticilerinin AR-GE maliyetlerini düşürmek açısından çok önemli.

Günümüzde üretilen motorlar, (karbon ve NOX) emisyonu düşük, daha az yakıt tüketen, daha güçlü ve daha ekonomikler. Bu özellikleri ile günümüzün ve geleceğin motorları çok yüksek niteliklere sahip daha ince yağlara ihtiyaç duyuyorlar.

Bu nedenle Castrol mühendisleri dünyanın önde gelen motor üreticileri olan Ford, BMW, Volkswagen, Volvo, Honda, Audi ile birlikte çalışıyorlar. Bu üreticilerin fabrikalarında ve ARGE merkezlerinde Castrol mühendisleri de görev yapıyor; akaryakıt ve yağ için en uygun tasarıma birlikte ulaşılıyor. Motorların üzerinde yer alan “Castrol ile birlikte üretilmiştir” ifadesi bu co-engineering çalışmasının ifadesidir.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.