MediaCat

Cannes Lions’ta Elon Musk rüzgârı

Elon Musk, Cannes Lions sahnesinde WPP CEO’su Mark Read’in sorularını yanıtladı.

Cannes Lions sahnesinde geçtiğimiz yıl Nvidia CEO’su Jensen Huang ile bir sohbet gerçekleştiren WPP CEO’su Mark Read, bu yıl bir başka önemli sohbet için katılımcıların karşısındaydı. Read’in bu yılki konuğu ise Elon Musk’tı. Musk, programda X’in CTO’su olarak anılsa ve bu durum katılımcılarda oturumda sadece X’in konuşulacağı intibasını yaratsa da Read’in X’ten SpaceX’e, Tesla’dan Neuralink’e Musk’ın farklı koltuklara sahip olduğu şirketlere dair soruları, sohbetin kapsamını genişletti.

Read’in ilk sorusu, geçtiğimiz yılın kasım ayında bir toplantı sırasında X’i boykot eden reklamverenlere kendisini parayla tehdit edemeyeceklerini söyleyen ve küfreden Musk’a bu konuyu hatırlattı. Read, Musk’a neden bu denli sert bir konuşma yaptığını sordu. Musk, markaların güvenli alanlarda olmak istediklerini anladığını, para ile sansür arasında kalabildiklerini belirtti. “Özgür ifade demokrasinin belkemiğidir ve eğer X demokratik olacaksa özgür ifadeye ihtiyacı vardır” diyen Musk, Read’in X’i denemek isteyen markalara bir sözünün olup olmadığı sorusuna ise “Denemeye değer” yanıtını verdi. Çok yol kat ettiklerini belirten Musk, “Daha fazla yol kat edeceğiz” diye de ekledi.

Musk’ın X’e dair değindiği en çarpıcı konu ise üyelerle reklamların eşleştirilmesi oldu. Twitter’da üyelerle reklamları eşleyecek bir sistemin olmadığını belirten Musk, X’te yapay zekâ desteğiyle bu tür bir sistem kurulduğunu, kullanıcıların platformu kullandıkları süre içerisinde beğenilerini anlayan yapay zekâ tarafından içerik ve reklamların bir araya geldiği akışlara kavuştuklarını söyledi.

Musk, zaman zaman başına bela açan X paylaşımları hakkında ise şu sözleri söyledi: “Eğer sürekli olarak bir filtreleme yapıyorsanız, kendiniz olmuyorsunuzdur.”

“Dünyanın en etkili kişilerine ulaşmak istiyorsanız” diyen Musk, bu kişilerin sadece influencer’lardan oluşmadığını belirtmekle birlikte, “X bu konuda uzak ara en iyi yerdir” diyerek X’in diğer platformlardan farklı konumlandığının da altını da çizdi. Platformun aylık aktif kullanıcı sayısının 500 ila 600 milyon, günlük aktif kullanıcı sayısının ise 200 milyon civarında olduğunu söyleyen Musk, diğer platformlardan daha küçük bir erişim kitlesinin X’te var olduğunu fakat X’in en etkili kişilere ulaşmada daha etkili olduğunu da belirtti.

“Bardağın yüzde 80’i dolu”

Yapay zekâ ile ilgili gelişen endişelere “Hemen karamsar olmayın” şeklinde karşılık veren Musk, Read’in yüzde kaç olumlu bir bakış açısına sahip olduğu sorusuna, “Bardağın yüzde 80’i dolu” yanıtını verdi. Hizmetlerin ve ürünlerin herkese ulaşmasının en olası sonuç olduğunu belirtirken, pek çok işin robotlar tarafından yapılacağına değindi; “Çalışmak opsiyonel olacak” dedi. Read’in “Sen çalışacak mısın?” sorusuna ise olumlu yanıt verdi.

Mark Read yapay zekânın zihinsel bir araç, Tesla tarafından geliştirilen Optimus’un ise fiziksel bir araç olduğunu hatırlatması üzerine, robotların gelecekte pek çok işi yapacaklarını söyleyen Musk; her insanın bir robotunun olacağına, üzerine bir de endüstrinin ihtiyacını karşılayacak kadar robot üretileceğine dair öngörüsünü aktardı. Musk’a göre dünya üzerindeki robot sayısı 20 milyarı bulacak.

SpaceX’in amacının baştan beri çok gezegenli bir yaşama geçerek insan medeniyetinin ömrünü uzatmak olduğunu söyleyen Musk, bunun insan bilincinin sınırlarını genişleteceğine dair düşüncesini de aktardı.

“Fikirler kolaydır, uygulama zor” diyen Musk, hangi fikirler üzerine çalışması gerektiğine nasıl karar verdiğine dair soruya karşılık, bir müşterinin ihtiyacını karşılayabilecek çözümleri zihninde canlandırdığını ve doğru bulduğu takdirde hareket ettiğini söyledi. Araştırmalara güvenmediğini söyleyen Musk, Henry Ford’un “Müşterilere sorsanız daha hızlı atlar isterlerdi” sözünü hatırlattı; Tesla’nın yolculuğunun kimsenin elektrikli otomobil almayı düşünmediği bir dönemde başladığını vurguladı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.