Cannes Lions günlükleri: Üçüncü gün

Palais des Festivals'in ağır toplara ev sahipliği yaptığı günden MediaCat'in radarına takılan detaylar...

20.06.2019 - 10:23 | MediaCat

Festivalin bu yıl genç aslanlara özel olarak organize ettiği ve tamamı Young Lions Zone’da gerçekleşen sektör liderleriyle buluşma serisinin dünkü konuğu VMLY&R CEO’su Jon Cook’tu. Cook, ajans dünyasında dünyanın dört bir yanından, birbirinden başarılı kadın-erkek pek çok isimle birebir temas kurma fırsatını kaçırmayan gençlerin doldurduğu alanda 25 yıllık tecrübelerinden öğrendiklerini paylaştı.

“Bugün 20 yaşındaki Jon’a vereceğim en büyük tavsiye şu: Show Up – Follow Up. Bu dört kelime kariyerinizin seyrini değiştirebilir. Olmanız gereken her yerde olun. Yalnızca bulunmayın, orada olduğunuzu hissettirmekten söz ediyorum. Ve siz orada olduğunuz için bir şeyler farklı olsun. Sizler bu devasa sektördeki en eğlenceli işi yapan insanlarsınız. Bunu ve yaratabileceğiniz etkinin büyüklüğünü sakın aklınızdan çıkarmayın.”

Yepyeni bir video platformu

Cannes Lions sahnesi dün itibarıyla yeni bir online video platformunun doğuşunun habercisi oldu. Bu yılın Media Person of the Year ödülünün sahibi Jeffrey Katzenberg ve Meg Whitman’ın kurucu ortağı oldukları Quibi sektörün karşısına ilk kez çıktı. MediaLink CEO’su Michael Kassan’ın sorularını yanıtlayan ikili, Nisan 2020’de yayın hayatına başlayacak platformla ne hedeflediklerini anlattı.

Netflix’in üst üste izlenmesi itibarıyla uzun; YouTube’unsa kullanıcı tarafından üretilen kısa video formatının lideri olduğunu belirten Katzenberg, yalnızca 7-10 dakika arası uzunlukta, tamamı profesyonel partnerlerin üreteceği içeriklere ev sahipliği yapacak Quibi’yle bu iki devin aralarındaki boşluğa oturmayı hedeflediklerini ifade etti. Şimdiden Steven Spilberg ve Guillermo Del Toro gibi isimlerin Quibi’de yer alacak partnerler arasında olduklarını açıklayan Katzenberg, çekirdek tüketicisinin Z Kuşağı olmasını hedefledikleri Quibi’yi “Hollywood ve Silikon Vadisi’nin en iyilerini bir araya getiren platform” olarak tanımladı. Meg Whitman’sa platformun yalnızca mobilde yer alacak olmasını Netflix, Amazon ve Hulu gibi devlerin içeriklerinin yalnızca yüzde 10’unun mobilde yer almasından ileri geldiğini ifade etti.

Kullanıcı kaynaklı içeriklerin yer almayacak olmasıyla marka güvenliği açısından huzurlu bir ortam vaat eden platformun lansman partnerleri de açıklandı: P&G, Walmart, PepsiCo, Google ABInBev, Progressive.

The Economist sunar: Purpose

Marka amacı son yılların en gözde konuları arasındaki yerini koruyor. Mesele bu yıl da farklı oturumlarda doğrudan veya dolaylı olarak Cannes Lions sahnelerinde hatırı sayılır bir yer kaplıyor. Üstelik The Economist’in sponsorluğunda gerçekleşen Brand Purpose oturumundaki kalabalığa bakılacak olursa konu hâlâ hayli sıcak.

The Economist Genel Yayın Yönetmeni Zanny Minton Beddoes’ın moderatörlüğünde PepsiCo Pazarlama Başkan Yardımcısı Todd Kaplan, Microsoft Marka, Reklam ve Araştırma Başkan Yardımcısı Kathleen Hall, Eco-Age Kurucu Ortak ve Kreatif Direktörü Livia Firth ve Ogilvy Başkan Yardımcısı Rory Sutherland’ın buluştukları oturum marka amacı, amaçla kârlılık zıt kutuplarda olduğunda nasıl aksiyon alınmalı ve amacın kurumun en üst düzey yönetim seviyesinde benimsenmediği durumda yaşanabilecek problemleri gündeme taşıdı.

Tartışmadan geriye kalan en dişe dokunur argümansa reklamverenden ziyade ajans dünyasına dairdi. Cannes Lions’ın yıldızlarından Rory Sutherland, marka amacını da tehlikeye düşüren kısa vadeciliğin reklam dünyası üzerindeki yıkıcı etkisi ve sektörde genel geçer doğru kabul edilen saat başı ücretlendirmenin yaptıkları işin değerini ne denli küçülttüğünü şu sözlerle ifade etti: “Saat başı ücretlendirildiğimizde ve bu işi para kazanmak için yaptığımızda bu bizi önemli olan şeyleri değil zaman alan şeyleri yapmaya itiyor. Bugün itibarıyla daha fazla para kazanmamın yolu yaptığım her şeyi daha yavaş yapmak. Bu ne kadar mantıklı sizce?”

Reklamcılığın değişime ihtiyacı var!

P&G Chief Brand Officer’ı Marc Pritchard, Gazeteci Katie Couric ve Müzisyen John Legend, Cannes Lions sahnesinde endüstrideki cinsiyet kalıplarına karşı tüm sektörü birlikteliğe davet ediyor. “Yaratıcılığı yeniden hayal edin” diyen Pritchard, kadın erkek eşitsizliğine; belirli kalıplaşmış algılara; etnik köken, dil, din gibi konularda ayrımcılıklara yer olmadığını belirterek, “Artık insanlar da yaşadıkları hikâyeleri paylaşmalılar ve bu konuda konuşmaya çekinmemeliler. Hep birlikte endüstrideki tüm bu kalıp yargıları yıkmalıyız” diyor.

Babasının Meksika kökenli bir ABD’li olduğunu belirten Pritchard, kendisinin adını da ilk başlarda Micky koymayı düşündüklerini ve eğer ki hayatına Micky Gonzalas olarak başlasaydı bugünkü konumuyla aynı yerde olmayacağını bildiğini belirtiyor. Yakın zamana kadar endüstrideki bu kalıplaşmış yargılara maruz kalmamak için Meksikalı kökenini sakladığının altını çizen Pritchard, bugün sektördeki stereotipleri yıkmaya kararlı bireyler sayesinde artık rahatlıkla bu konuda konuşabildiğini de belirtiyor.

Siyahi olduğu için bu tip önyargılarla karşılaştığını belirten John Legend da oturumda yaşadığı anıları katılımcılarla paylaştı. Çamaşır deterjanı reklamlarında kadınların başrolü oynamaları, futbolun erkeklere özgü bir spormuş gibi lanse edilmesi, belirli beden ölçülerinin dışında kadınların televizyonda görünürlüğünün olmaması gibi pek çok konuda bu kalıpların yıkılmasının şart olduğuna vurgu yapan Legend, P&G ile birlikte imza attığı Pamper kampanyasına benzer örneklerin endüstride daha fazla yer etmesinin gerekliliğinin de altını çizdi.

İmkânsıza meydan okuma

Son yıllarda yaratıcılık çıtasını hayli yukarı koyan ve bunun sonuçlarını pek çok farklı yarışmadan aldığı ödüllerle toplayan Burger King, markayı bu noktaya taşıyan vizyonu anlatmak üzere Fernando Machado ve Marcelo Pascao aracılığıyla Cannes Lions sahnesindeydi.

CMO Fernando Machado ve Global Pazarlama Direktörü Marcelo Pascao, “tasarım, teknoloji ve ürün!” diyor. İkili, herkesten farklı düşünebilmek ve bunun için de korkmaksızın ve heyecanını kaybetmeksizin bir fikrin peşinden koşmak olduğunu da ekliyor: “İmkânsız gözüken zorlukların üstesinden ancak imkânsız gözüken çözümlerle gelebilirsiniz.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.