Cannes Lions 2015

2015'te Cannes'a hangi kategoriler eklenecek?

20.06.2014 - 14:32 | Melis Madanoğlu Sözer

Cannes Lions’ın Basın ve Halkla İlişkiler departmanının başındaki isim olan Amanda Benfell’i Cannes’da yakaladık ve merak ettiklerimizi sorduk. Benfell’den, bir yıl süren hazırlık sürecinden içeriğin nasıl belirlendiğine ve önümüzdeki yıl reklamcıları Cannes’da nelerin beklediğine kadar birçok sorunun yanıtını aldık.

Festival şu ana kadar nasıl geçti sizin için?
Organizasyondaki herkes için çok koşturmalı bir hafta oldu. Şu ana kadar her şey çok düzgün işledi bu nedenle çok mutluyuz. Umuyoruz ki katılımcılar da bu buranın tadını çıkarıyorlardır. İki günümüz daha kaldı ama şimdilik her şey yolunda.

Herkesten çok olumlu yorumlar alıyoruz. Mesela buraya yeni gelenlere danışmanlık verdiğimiz How to Cannes deskleri ve daha fazla danışma noktası olması insanları çok memnun etmiş. Bu senenin yenilikleri ve alt kattaki sergiler de bir hayli ilgi çekiyor.

Peki oturumlar ve konuşmacılar için gelen yorumlar nasıl?
Farklı alanlardan uzmanların olduğu bir konuşmacı listemiz vardı bu yıl. Tam bir karışım oldu diyebiliriz. Bizim yaptığımız şey de bu: seçenek sunuyoruz. 500’den fazla konuşmacıyı farklı büyüklükteki salonlarda farklı etkinliklerle binanın farklı alanlarında buluşturduk katılımcılarla. Çok ilgi çekecek olanlara büyük salonlarda yer verdik. Belli bir konu üzerine odaklanan, daha spesifik içeriği olan forumlara daha küçük salonlarda yer verdik ve workshop’lara da daha samimi bir ortama sahip olan, katılımcıların daha çok dahil olabilecekleri alanlarda yer verdik. Yani çok fazla içeriğimiz vardı bu yıl. Buraya geldiyseniz bir karar vermek zorundasınız. O kadar çok şey var ki mutlaka bir seçim, bir plan yapmak zorundasınız. Hepsine katılmanız mümkün değil. Biz de işte bunu yapıyoruz; seçim sunuyoruz.

Bu içerikleri nasıl belirliyorsunuz?
Geçen yıl festivalin ardından bir anket yaptık ve katılımcıların en çok hangi oturumları hangi konuşmacıları ve hangi etkinlikleri beğendiklerini araştırdık. Ayrıca bu yıl ne görmek istediklerini sorduk. Ve yanıtlar çerçevesinde öne çıkarmamız gerekenleri belirledik, gerekli değişiklikleri yaptık. İnsanlara unutamayacakları şovlar sunduğumuzu umuyoruz.

Peki insanların en çok istedikleri şey ne burada? Hangi konulara ağırlık verilmesini istiyor, nasıl taleplerde bulunuyorlar? Storytelling ve yaratıcılık favorilerin başında geliyor sanıyorum…
Evet tüm ilgi storytelling ve yaratıcılık üzerine odaklanıyor. Celebritiy’lerin konuşmalarında bile konsept yaratıcılık üzerine oluyor. Müzik, moda, Hollywood… Hangisi olursa olsun yaratıcılık üzerine bir içeriği oluyor.

İnsanların pek hoşlanmadığı oturumları ise hemen hissedebiliyorsunuz. Bu oturumlar sahnede kendi şirketinden bahseden yöneticilerin oturumları. Biz de önceden konuşmacılara bu şekilde brief veriyoruz. Lütfen sahneye çıkıp şirketinizi anlatmayın, insanlar bunu dinlemeye gelmiyor buraya. Buraya endüstri ile bağ kurmak, endüstride bu aralar öne çıkan konuların neler olduğunu öğrenmek ve dinledikleri insanlardan ilham almak için geliyorlar.

Bir yıl süren bir hazırlık süreciniz oluyor. Ekibinizde kaç kişi çalışıyor?
Londra’da bizim merkezimiz. 80 kişi civarında bir ekibimiz var. Festival yaklaşırken ekstra 50 kişi daha alıyoruz ekibe. Evet bir festival biter bitmez diğer yılın hazırlıklarını hemen başlatıyoruz. Büyük bir süreç bu. Bir sonraki yılın jüri başkanlarını belirlemekle başlıyoruz işe. Yeni kategori ekleme konusunu değerlendiriyoruz.

Birkaç yıl sürüyor aslında yeni bir ekleme yapmamız gerektiğine karar vermemizden önceki araştırma süreci. Sektördeki insanlarla konuşuyoruz ve ardından anket yapıyoruz.

Peki sizin için bu festivalin en heyecan verici yanı ne?
Benim için en heyecan verici şey bütün çalışmaların ardından festivalin hayata geçtiğini görmek. Ayrıca festival alanı ve çevresindeki enerji ve heyecanı görmek. Tüm çalışmalarınızın, yıl boyunca planladığınız her bir oturumun, etkinliğin hayata geçtiğini ve insanların bu festivalde yaşadığı tutkuyu görmek. Benim için en heyecan verici kısmı bu sanıyorum.

Yarışan işleri inceleme fırsatınız oldu mu?
Maalesef hayır. Sadece kazanan işlerin açıklandığı basın toplantısında Grand Prix alan işi izleme fırsatı buluyorum. Onun dışında hiçbirini göremedim. Buradayken oturumları izleme şansımız bile olmuyor çalıştığımız için. Ama Londra’ya döndüğümüzde hem kazanan işleri hem de kaçırdığım oturumları izlemek için vakit ayıracağız kendimize. Sadece Saatchi&Saatchi Showcase’ini izlemeyi başarabildim şu ana kadar.

Önümüzdeki yılın yenilikleriyle ilgili bize şu anda verebileceğiniz ipucu var mı?
Evet, yeni bir kategori eklemeyi düşünüyoruz. Data ve strateji başlığı olabilir. Henüz kesin karar vermedik, netleşmiş bir şey yok ama bu kategoriyi eklemeyi planlıyoruz. Ama 2015’te strateji ve data’nın sektörün öncelikli konularından olacağını düşünüyoruz. Birçok şirket bize 2015’in strateji ve data yılı olacağını söylüyor. Cannes Lions da sektörde öne çıkan konuları takip etmek zorunda. Onlara yer vermek zorunda. Onun dışında henüz belirlenmiş bir şey yok.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.