Cambridge Analytica tartışması reklam ajanslarına sıçradı

Ad Age'in ortaya attığı iddia reklam gündemini meşgul edecek cinsten.

23.03.2018 - 14:08 | MediaCat

Birleşik Krallık'tan Facebook'a Cambridge Analytica cezası

Ad Age’te dün yayınlanan bir habere göre, günlerdir gündemi meşgul eden Cambridge Analytica şirketinin reklam ajanslarıyla da ilişkileri bulunuyor. Ad Age’in, olaya dair bilgisi bulunan ancak isim vermeden paylaştığı özel bir kaynaktan elde edilen bilgiye göre bu isimlerden biri WPP.

Ad Age’in haberine göre WPP, U.S. Army’nin (Amerika Birleşik Devletleri Ordusu) reklam konkurunu kazanabilmek için tartışmalı data şirketiyle işbirliği yaptı. Buna göre Interpublic çatısı altında yer alan McCann ile uzun süredir iletişim çalışmalarını yürüttüğü ABD Ordusu arasındaki anlaşma Eylül ayında sona eriyor. Açılan konkurda ise WPP’nin yanısıra Omnicom ve yine Interpublic Group da yer alıyor. Haberde verilen bilgilere göre yalnızca bir kez, bahsi geçen konkur özelinde yapılan işbirliğinin halihazırda sona ermiş olduğundan bahsediliyor. Görüşlerine başvurulan WPP ve ordu yetkililerinden ise geri dönüş alınamadığı da paylaşılan bilgiler arasında.

Güncelleme: İddialara yayınladığı bir duyuruyla cevap veren WPP, Cambridge Analytica’nın konkur sürecine WPP ile birlikte üçüncü parti olarak dahil olduğunu ancak şirketin WPP ile U.S. Army arasındaki ilişkinin artık bir parçası olmadığını belirtti.

Kaynak: Ad Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.