Çalışanlarına en çok ‘hayat katan’ şirket Turkcell

"Hayat Katan İnsan Kaynakları" temasının işlendiği 13.İnsan Kaynakları Zirvesi’nde GFK Türkiye tarafından...

22.05.2008 - 16:58 | MediaCat

“Hayat Katan İnsan Kaynakları” temasının işlendiği 13.İnsan Kaynakları Zirvesi’nde GFK Türkiye tarafından katılımcılara uygulanan araştırma sonuçları açıklandı.

16-17 Nisan tarihlerinde Management Centre Türkiye tarafından düzenlenen 13. İnsan Kaynakları Zirvesi sırasında, GFK Türkiye tarafından yapılan araştırmada, kurumların ne kadar hayat kattığı araştırıldı. Zirve’nin ana teması olan “hayat katmak” ve insan kaynakları yöneticilerinin “hayat katan etkinliklere” bakışının değerlendirildiği çalışmada, 348 katılımcı ile yüz yüze görüşüldü.

Mesleki standartları düzenleyici bir meslek birliği olan ESOMAR kurallarına ve GAB prosedürlerine bağlı olarak gerçekleştirilen çalışmada, katılımcıların büyük bir çoğunluğu, orta kademe ve üst kademe yönetici ve uzmanlardan oluşmuştur.

Ankete göre;

Ülkemizin çalışanlarına en çok hayat katan firmaların sırasıyla, Turkcell, Koç Holding, Unilever, Sabancı Holding, Eczacıbaşı ve Garanti Bankası olduğu anlaşılmıştır.

“Hayat Katan İnsan Kaynakları” olgusu, çoğu çalışana, “motivasyon” ve “çalışan insana verilen değer”i çağrıştırmaktadır. “İnsan”, “kalite” ve “canlılık”, öne çıkan diğer değerlerdir.

Katılımcı şirketlerin hemen hemen yarısının sosyal sorumluluk faaliyetlerine yer verdiği, en çok desteklenen sosyal sorumluluk projelerinin ise eğitim, çevre ve sağlık olduğu belirlenmiştir.

Şirketlerin büyük çoğunluğunun yılda bir kez “çalışan memnuniyeti” araştırması yaptığı, çalışanların yetenek ve yeteneklerindeki değişimi çoğunlukla “gözlemleyerek ve “performans ölçüm sistemi” ile ölçümleyerek belirledikleri anlaşılmıştır.

Personel işe alımlarında en çok internet ortamını tercih eden şirketlerin birinci seçimi kariyer.net ’tir. Ardından yenibiris.com ve secretcv.com gelmektedir.

Eleman alırken mesleki uzmanlık ve karar verme ve problem çözme yetkinliği, en çok gözetilen özelliklerdir.

13. İnsan Kaynakları Zirvesi katılımcıları, iş yaşamlarımızı monotonluktan kurtaracak ve çalışanları daha yaratıcı kılacak formüllere ulaşma yönünde attıkları önemli adımı, GFK Türkiye’nin araştırmasına katılarak yansıttılar. Araştırma, daha dinamik, daha yaratıcı bir iş yaşamı için bireylerin önemine bir kez daha dikkat çekti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.