MediaCat

Çalışanın ortalama öğün maliyeti yüzde 73 arttı

Türkiye’deki yemek kartı harcamalarını analiz eden Sodexo, çalışanların değişen yeme-içme tercihlerine ve maliyetlerine ayna tutuyor.

Çalışanın ortalama öğün maliyeti yüzde 73 arttı

Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri, bu yıl da çalışanların Sodexo Restaurant Pass yemek kartı harcamalarını analiz ederek 2022 yılının yeme içme tercihlerini ve ortalama maliyetlerini paylaştı. 2022 yılında Sodexo harcamalarında Türkiye genelinde ortalama bir yemek için ödenen tutarın yüzde 73 artarak 71 TL’ye ulaştığı kaydedildi.

En pahalı yemek Sarıyer’de

Sodexo kullanıcılarının yaptıkları harcamalara göre Sarıyer, İstanbul’da en yüksek bütçeli yemek yenen yer oldu. Sarıyer’de bir yemek için ödenen ortalama tutar 94 TL olarak kaydedilirken, onu sırasıyla Kadıköy ve Kartal ilçeleri izledi. İstanbul’da en uygun fiyatlı yemek yenen semt ise 27 TL ile Bağcılar oldu.

Bir yıl öncesine göre en yüksek harcama artışı yüzde 94 ile İstanbul’un Kartal ilçesinde gerçekleşti. Oransal olarak en düşük artış ise yüzde 36 ile Arnavutköy’de yaşandı. Geçtiğimiz yıl Arnavutköy’de yemeğe harcanan ortalama tutar 54 TL iken bu yıl 74 TL’ye yükseldi.

İzmir’de Sodexo’nun geçtiği mekânlarda ortalama 117 TL ile Çeşme, İstanbul’u da geride bırakarak en yüksek bütçeyle yemek yenen ilçe olarak öne çıktı. İzmir’de en uygun fiyatlı yemek 29 TL ile Manavkuyu’da yenildi.

Ankara’da en yüksek bütçeli yemek yenen ilçe ortalama 88 TL ile geçen yıla göre yüzde 92 fiyat artışı yaşayan Etimesgut oldu. En uygun fiyatlı yemek 43 TL ile Yenimahalle ilçesinin Beştepe semtinde yendi. Ankara’da bir yıl öncesine kadar en düşük fiyat artışı yüzde 7 oranla Mamak ilçesinde gerçekleşti.

Yemek kartı kullanımın arttığı ve azaldığı noktalar

Yeme içme için lokasyon tercihleri pandeminin etkilerinin hafiflemesiyle birlikte eskiye döndü. Ofislere dönüşün etkisiyle 2021 yılına göre en yüksek oranda artış Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde yaşandı. İstanbul özelinde iş merkezlerin yoğunlukta olduğu Sarıyer ve Şişli ilçeleri önceki yıla göre kullanımın en çok arttığı ilçeler olurken Ankara’da Yenimahalle ve İzmir’de Balçova da benzer şekilde çalışanların önceki yıla göre kullanımını en fazla arttırdığı ilçeler oldu.

2021 yılına göre en çok düşüş yaşanan ilçe Beşiktaş olurken, Muğla’nın Marmaris ve Antalya’nın Konyaaltı ilçeleri önceki yıla göre en düşük artışın izlendiği ilçeler oldu.

Sektörlere göre yemek tercihleri

Analizde Türkiye’deki çalışanların önceki yıllarda olduğu gibi en çok kebaba yöneldiği görülürken, onu fast-food takip etti. Sektör kırılımlarına da yer verilen analize göre kebabı en çok tercih eden sektör perakende oldu. Verilere göre perakende sektöründe çalışan her beş kişiden biri yemek tercihini kebaptan yana kullandı. Hizmet sektörü en fazla fast-food tercih eden sektör olurken, bu sektörün çalışanları her üç yemeğinden birinde fast-food tüketti. Finans ve bilişim sektörleri de hizmet sektörüne yakın bir harcama eğilimindeydi.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.