Cadbury’den arkeologları kızdıran kampanya

Çocukları ve aileleri sit alanlarında hazine avına çıkmaya davet eden kampanya çok sayıda arkeoloğun tepkisiyle karşılaştı.

19.03.2019 - 14:34 | Arzu Nilay Kocasu

Cadbury'den arkeologları kızdıran kampanya

İngiliz çikolata markası Cadbury, çocukları ve aileleri Birleşik Krallık ve İrlanda’nın farklı sit alanlarında hazine avına çıkmaya davet eden kampanyası nedeniyle zor günler yaşıyor. Herkesi “metal dedektörlerini sırtlanıp Roma döneminden kalma zenginliklerin izini sürmeye” davet eden kampanya, arkeologlar cephesinden hatırı sayılır bir tepkiyle karşılandı.

Cadbury'den arkeologları kızdıran kampanya

İzinsiz kazıların yasadışı olduğunu belirten Bristol Üniversitesi Öğretim Görevlisi Arkeolog Dr. Aisling Tierney, Cadbury’nin kampanyasını “hayli aptalca” olarak tanımlıyor:

“Mesele yalnızca bir ürünü ne kadar satabileceğiniz değil; ortada ortak bir miras ve değer var. […] Örneğin, metal gibi bazı materyaller, çok hızlı bir şekilde oksitlenerek, tecrübesiz ellerde geri dönüşü olmayacak ölçüde zarara ve bozunuma uğrayabilir; Cadbury bu tür durumlarda ne yapılması gerektiğine dair bilgi vermiyor. […] Arkeoloji endüstrisi tarihi boyunca yeterli maddi destekten yoksun kaldı. Cadbury’nin, kurumsal sosyal sorumluluk eksikliği sergilemek yerine, elde ettiği devasa kazancın bir kısmını bu sektörle işbirliği yapmak için kullanması kesinlikle hoş karşılanacak bir hareket olurdu.”

Kampanya hakkında 30 şikâyet aldıklarını açıklayan ASA (Advertising Standards Authority) konuyla ilgili soruşturma açılıp açılmayacağını değerlendirdiklerini belirtirken, Cadbury’nin çatı şirketi Mondelēz International şikâyetleri takiben bir açıklama yayınladı:

“Cadbury Freddo Treasures kampanyası ailelere hep birlikte gündelik maceralara çıkmaları konusunda ilham vermeyi hedefliyor. Niyetimiz kimseyi yeni arkeolojik eserlerin keşfi hususunda mevcut kuralları yıkmaya teşvik etmek değildi ve bu mesele dikkatimize sunulduğu için minnettarız. İnternet sitesinin kapandığını ve içeriğimizi, aileleri yalnızca halihazırda bulunmuş hazinelerin yer aldığı müzelere yönlendirecek şekilde güncellemekte olduğumuzu duyururuz.”

Kaynak: independent.co.uk, The Guardian

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.