Burger King’ten bayi kıyımı

Marka, Almanya'daki 89 franchise restoranının lisanslarını iptal ederek kapatma kararı aldı.

24.11.2014 - 17:20 | Ali Kuru

Burger King'ten bayi kıyımı

Burger King, Almanya’da mağazalarındaki zayıf hijyenik koşullar ve çalışanlara yönelik kötü muameleler konusunda bir süredir devam eden şikayetlere ağır bir cevap verdi. Marka, ülkede franchise verdiği Yi-Ko şirketine ait 89 restoranı kapattığını duyurdu. Bu gelişme aynı zamanda, Almanya’da 700’e yakın restoranı bulunan Burger King’in satış noktalarını yüzde 13 küçültme kararı aldığı anlamına geliyor ve yaklaşık 3 bin çalışanı etkilemesi bekleniyor.

Bu adımın zor bir kararın ardından geldiğini vurgulayan Burger King, kapatmanın temel gerekçesi olarak Yi-Ko’nun çalışma koşullarını iyileştirmek konusundaki süregelen başarısızlığını gösteriyor. The Local‘ın haberinde Yi-Ko’ya ait restoranların bazılarının geçtiğimiz Mayıs ayından beridir hijyen denetimleri nedeniyle kapalı olduğuna dikkat çekiliyor. Haberde, Alman televizyon kanalı RTL‘nin yürüttüğü bir araştırma sonucunda bu restoranlarda zamanında servis edilemeyen ürünlerin saatlerce sıcak bekletilerek müşterilere sunulduğunun tespit edildiğine değiniliyor. Yine, temizlikle ilgili ciddi problemler de haberde konu edilen detaylar arasında yer alıyor. Burger King’in Almanya operasyonlarının başındaki isim olan Andreas Bork, Alman Bild gazetesine verdiği demecinde, Yi-Ko’nun çalışanlara ikramiyelerini ve raporlu oldukları dönemlerdeki ödeneklerini ödemek konusunda da yeterli hassasiyeti göstermediğini söylüyor.

Burger King, kapatma kararının derhal işleme konduğunu söylese de Yi-Ko stokları tükenene kadar mağazalarını işletmeye devam edeceğini söylüyor. Grubun genel müdürü Dieter Stummel, Alman DPA ajansına yaptığı açıklamada, Burger King’in kontrat koşullarını ciddi biçimde ihlal ettiğini savunuyor.

Kaynak: The Local

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.