MediaCat

Yapay zekâ reklam yazarının yerini tutar mı?

Burger King yeni reklam kampanyasında yapay zekâyla işbirliği yaptığı iddiasında.

Yapay zekâ reklam yazarının yerini tutar mı?

Botnik Studios’un yazılımcı Jamie Brew tarafından geliştirilen ve okuduğu metinlerden hareketle yenilerini üretebilen bir tahmini metin uygulamasıyla oluşturduğu “Harry Potter and the Portrait of What Looked Like a Large Pile of Ash” (Harry Potter ve Büyük Bir Kül Yığını Gibi Görünenlerin Portresi) isimli hayli absürd hikâyesini hatırlayanlarınız var mı? Harry Potter hayranları arasında ses getiren proje bir adım ileriye taşınarak, yapay zekâ imzalı hikâye bir animasyona dönüştürülmüştü.

Yapay zekânın elimizden alacağı işlerin listesine her geçen gün bir yenisi eklenedursun, bilhassa yaratıcılık söz konusu olduğunda, makinelerin teşebbüsleri eğlenceli ancak tatmin edici olmaktan uzak gözüküyor genellikle. J. K. Rowling’in yerini tutmayı başaramayan yapay zekânın, Burger King’in ajansı David Miami’nin reklam yazarlarını da ikame etmekten uzak olduğu taze bir örnek bu varsayıma eklenen son halkalardan biri olarak dikkat çekiyor bugünlerde.

Dün sosyal medya hesaplarından her biri “Bu reklam yapay zekâ tarafından oluşturuldu” cümlesiyle başlayan dört spot yayınlayan Burger King, David Miami imzalı yeni kampanyasında otomatik pilota geçtiğini iddia ediyor.

“Yapay zekâ, botlar, makine öğrenimi, derin öğrenme algoritmaları, blockchain… Pazarlama sektöründeki geleceğimizi keşfe çıktığımız bugünlerde tüm bu kavramlar birer konu başlığı teşkil ediyor. Ancak teknoloji, inovasyon ve moda kavramlar denizinde kaybolmamak ve önemli olanın ne olduğunu unutmamak için gayret göstermeliyiz. İşte bu kampanyanın fikri de bu” diyor Burger King Küresel Marka Pazarlama Başkanı Marcelo Pascoa, Ad Age’e yaptığı açıklamada: “Yapay zekâ, gerçek bir insandan gelen o harika, yaratıcı fikri ikame edemez.”


Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.