Bundle’da yeni reklam dönemi

Bundle'daki gelişmeleri Ercan Varol'dan dinledik.

29.12.2016 - 14:33 | Melis Madanoğlu Sözer

Bundle'da yeni reklam dönemi

Kurulduğu günden bu yana birçok kez AppStore’da ve Google Play’de en iyi uygulamalar arasında gösterilen mobil haber okuma uygulaması Bundle, son olarak geçtiğimiz ay Google Play’de tüm dünya genelinde “Editörün Seçimi” olmayı başardı.

Yakında global bir işbirliği haberiyle tüketici karşısına çıkacak olan Bundle, 2017’nin ilk çeyreğinde reklam satışına başlayarak, reklamverenlerin lokasyon, operatör şirket, telefon işletim sistemi gibi birçok gelişmiş hedeflemeyi yapabileceği yüksek verimli bir platform olmayı hedefliyor. Son yılların en başarılı girişimlerinden olan Bundle’ı Kurucu Ortağı ve CEO’su Ercan Varol’dan dinledik.

Bundle geçtiğimiz ay Google Play’de tüm dünya genelinde “Editörün Seçimi” olmayı başardı. daha önce de hem AppStore’da hem de Google Play’de “en iyi uygulamalar” arasında gösterilmişti. Bundle’ın bu başarısını siz neye bağlıyorsunuz?

Bundle fikrinin temellerini attığımız ilk günlerde dünyada mobil haber okuma alanındaki en büyük eksiklikleri görüp direkt bu sorunlara yönelik bir çözüm üretmek istedik.

Bundle fikrinin temellerini attığımız ilk günlerde dünyada mobil haber okuma alanındaki en büyük eksiklikleri görüp direkt bu sorunlara yönelik bir çözüm üretmek istedik. Yine aynı doğrultuda; insanların kolaylıkla kullanabileceği, sıcak habere anlık olarak hızlıca erişebileceği ve sadece kendi ülkesi değil dilerse dünyanın farklı lokasyonlarındaki gelişmeleri de rahatlıkla takip edebileceği bir yapı kurduk. Kullanıcılara sunduğumuz çözüm oldukça beğenildi, hem iOS hem de Android platformunda Bundle yüzde 98 kullanıcı memnuniyetine sahip bir uygulama oldu.

Bugün kullanıcıları Bundle’ı çok severek kullanıyor ve bu sevgilerini de store’lardaki güzel yorumları ile gösteriyorlar. Bu harika yorumlar, yüksek puanı ve kullanıcılarının uygulama ile olan sıkı bağı sayesinde Bundle, Apple ve Google’ın da dikkatini çekti ve bizi öne çıkardılar. Aslında işin özü kullanıcılara maksimum düzeyde katma değer yaratmak için çalışmak ve onların ihtiyaçlarını sürekli olarak dinleyip bu doğrultuda arayüz ve teknoloji altyapımızdaki güncellemeleri hayata geçirmek.

Bundle’ın kullanıcılara yaşattığı deneyimi nasıl tanımlarsınız? Hem tasarım hem de kullanım kolaylığı açısından nasıl avantajlar sağlıyor?

Günümüzde tasarım ile kullanıcı deneyimini birbirinden bağımsız düşünmek mümkün değil. Uygulamamızın tüm UX ve UI tasarımlarının yaratıcısı kurucu ortaklarımızdan ürün direktörümüz Enes Danış’ın dediği gibi, “basit olmak zordur”.

Bu yüzden biz de zoru hayata geçirmek için Bundle’ı her yaştan hemen hemen tüm kesimlerin rahatlıkla kullanabileceği, dilediği kaynak veya lokasyondan haberleri kolaylıkla tüketebileceği, aynı zamanda gündemi sürekli olarak yakından takip edebileceği bir deneyim yaşayacakları şekilde tasarladık. Deneyim ve arayüz dışında ise editör ekibimizin titizlikle seçip gönderdiği son dakika gelişmelerinin kullanıcılara anlık bildirimler yoluyla iletilmesi de Bundle’ın sağladığı büyük avantajlar arasında.

Bildiğimiz kadarıyla farklı dillerde de kullanılabiliyor. Hangi diller var şu anda ve hangi ülkelerden ne kadar kullanıcı var?

Bundle’da şu an Türkçe, Almanca, İngilizce, İspanyolca, Fransızca ve Portekizce olmak üzere altı farklı uygulama dil seçeneği mevcut. Ayrıca kullanıcılarımız Türkiye ve global kaynakların yanında İngiltere, Amerika, Fransa ve Almanya’nın da 4 binin üzerinde kaynağını Bundle’dan takip edebiliyorlar. Kullanıcılarımızın yüzde 85’i Türkiye’den, yüzde 6’sı ABD, yüzde 3’ü Almanya başta olmak üzere İngiltere, Hollanda ve diğerleri diye gidiyor. Yurtdışında özellikle Amerika ve Almanya’da kullanıcı sayımız hızla artıyor.

Ülkelere göre kullanıcılar arasında hangi içeriklere ne ölçüde eğilim olduğunu gösteren bir araştırma yaptınız mı? Özellikle Türkiye’deki kullanıcılar ile yurtdışındaki kullanıcıların daha çok ilgilendikleri kategoriler arasında nasıl farklar gözlemlediniz?

Bundle’da analiz ettiğimiz datalardan yola çıkarak bir sonuca varabiliyoruz. Son dakika haberleri özelinde Bundle’daki kullanıcıların davranışları bulundukları bölgelerden bağımsız olarak benzer durumda diyebiliriz. Yani breaking news/son dakika dikeyinde kullanıcıların her zaman yoğun ilgisi var. Gündem kategorisi dışında Bundle içerisinde Türkiye’de özellikle teknoloji haberleri fazla tüketilirken, Amerika’da daha çok life hacks veya DIY (do it yourself) tarzı ilginç içeriklerin okunduğunu gözlemliyoruz.

Reklamverenlerin ilgisi nasıl?

2017’nin ilk çeyreğinde ise Bundle’ın markalara direkt reklam satışları başlayacak.

2016 yılı içerisinde reklamverenler tarafından yoğun talep aldığımızı söyleyebilirim. Yılın ilk yarısında aldığımız kararlar doğrultusunda reklam satışı yapmamayı tercih ettik. Yılın ikinci yarısında ise Facebook, Twitter ve Google ile yaptığımız iş ortaklığı sayesinde bu platformlara reklam veren markaların reklamları Bundle içerisinde Doğal Reklam (Native Ads) olarak yayınlanmaya başladı. Bu işbirliklerimiz halen çok verimli bir şekilde devam ediyor.

Bundle içerisindeki reklamları native olarak yayınladığımız için bugüne kadar kullanıcı memnuniyetimize olumsuz bir etkisi olmadı, bu sayede reklamverenler açısından Bundle oldukça cazip bir seçenek. 2017’nin ilk çeyreğinde ise Bundle’ın markalara direkt reklam satışları başlayacak ve reklamverenlerin lokasyon, operatör şirket, telefon işletim sistemi gibi birçok gelişmiş hedeflemeyi yapabilecekleri yüksek verimli bir platform olarak markalara açılacak.

İletişim çalışmalarınızdan söz edelim biraz da. Neler yapıyorsunuz?

Bundle’da dijital kanalların hemen hepsini yoğun olarak kullanıyoruz. Özellikle kendi ekibimiz tarafından yürüttüğümüz PR çalışmalarında başarılı olduğumuzu söyleyebilirim. Türkiye’den çıkan başarılı bir girişim olduğumuz için önde gelen medya kanallarının sıklıkla ilgisini çekiyoruz, bu yüzden de düzenli olarak büyük dijital haber mecralarında yer buluyoruz.

Diğer çalışmalarımıza değinecek olursak: Dönemsel olarak bazı sosyal medya fenomenleriyle çalışmalar yapıyoruz, genellikle iyi geri dönüşler alıyoruz. Uygulama indirmelerinde ise Facebook, Google ve diğer mobil reklam ağlarının reklamlarını kullanıyoruz. Saha aktivitelerinde birçok sektörel etkinliğe katılıyoruz ve Türkiye’nin önde gelen üniversite etkinliklerine sponsor veya destekçi oluyoruz. AppStore ve Google Play tarafında da öne çıkarıldığımız zamanlar bizim için farklı bir kanal olarak konumlanıyor ve bu uygulama mağazalarında da iletişimimizi sürdürüyoruz.

Global pazarda önemli bir işbirliğinin eşiğindesiniz. Detayları sizden dinleyebilir miyiz?

Şu an işbirliği için el sıkıştık fakat hayata henüz geçmediği için gizlilik sözleşmemiz sebebiyle marka ismi veremiyoruz. Ancak Türkiye’de de mağazaları bulunan, dünyanın en önemli üç akıllı telefon üreticisi şirketinden birinin mağazalarında satılan demo cihazlarında Bundle uygulama olarak yüklü olacak. Bu sayede mağaza ziyaretçileri telefon veya tabletleri denerken Bundle’ı da kullanabilecek.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.