MediaCat

Bu duraklarda yaşam var

Leicester’ın arı dostu, yeni eko-duraklarıyla tanışın.

Bu duraklarda yaşam var

İngiltere’nin Leicester kentinin belediye meclisi, bölgedeki biyolojik çeşitliliği artırmak amacıyla inovatif bir girişime imza attı. Kentteki otobüs duraklarını yenilemek için Out of Home ve Clear Channel UK ile 10 yıllık bir sözleşme başlatan meclis, kentteki 12 otobüs durağına yaşayan çatılar yerleştirdi.

Bu çatıların her birine, bölgedeki biyoçeşitliliği geliştirmeye yardımcı olacağı söylenen kır çiçekleri ve sedum bitkilerinin bir karışımı dikildi. Çatılar, yerel arı popülasyonunu artırmanın yanı sıra sokaklara da renk kattı. Belediyenin nihai hedefi ise 479 adet durağı bu yeşil dönüşümün bir parçası haline getirmek ve mümkünse şehirdeki yeni durakları güneş panelleriyle donatmak.

Bu duraklarda yaşam var

Proje hakkında konuşan Belediye Belediye Başkan Yardımcısı Adam Clarke şunları söyledi: “Leicester’ın yeni otobüs duraklarının şehrin her yerinde ortaya çıktığını görmek harika. Bu arı ve kelebek dostu otobüs durakları için bizim kadar heyecanlı olan insanlardan harika geribildirimler aldık. Ancak bu, otobüs duraklarımızın şehir çapında yenilenmesinin birçok faydasından sadece biri. Yeni, modern duraklar yolcular için harika olacak ve güneş enerjisi ile yaşayan çatıların karışımı, 2030 yılına kadar karbon nötr, biyolojik çeşitliliği yüksek ve iklime uyarlanmış bir şehir olma hedefimize hizmet edecek.”

Arı dostu eko-durak fikri ilk olarak 2019’da Hollanda’nın Utrecht kentindeki yerel konseyin şehrin 300 otobüs durağını yenileme planını açıklamasıyla ortaya çıkmıştı. O zamandan beri, Almanya’daki Leipzig ve İsveç’teki Helsingborg gibi Avrupa’daki bazı şehirler de aynı yolu izledi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.