MediaCat

Dünyanın en değerli markaları açıklandı

WPP ve Kantar Millward Brown’dan Brandz Top 100 Global Markalar incelemesi.

Dünyanın en değerli markaları açıklandı

WPP ve Kantar Millward Brown tarafından yayınlanan Brandz Top 100 Global Markalar listesinde ilk beş sırada teknoloji devleri Google, Apple, Microsoft, Amazon ve Facebook yer aldı.

12’incisi düzenlenen çalışmada marka değeri ölçümleri, 3 milyonu aşkın tüketici ile yapılan görüşmeler, şirketlerin genel değerlerinin anlaşılması için yapılan finansal performans analizleri, bölgesel farklar ve tüketici algısı üzerinden değerlendirildi.

Brandz Top 100 Global Markalar listesindeki teknolojinin önde gelen markaların inovasyon kapasitelerine dikkat çeken Kantar Millward Brown Birleşik Krallık Pazarlama Başkanı Jane Bloomfield, söz konusu markaların platformları aracılığı ile hayatı kolaylaştıran ve çoklu ihtiyaçları karşılayan birleşik ekosistemler yarattıklarını söyledi. Bloomfield, markaların yeni bölgelere ve kategorilere açılarak müşteri tabanlarını genişletmelerini sağlayan esnek yapılarının da altını çizdi.

Google

Her ne kadar 2017’nin başında bazı sıkıntılarla karşılaşmış olsa da tüketicinin penceresinde Google marka değerini korumayı sürdürüyor. Ayrıca, Google’ın reklamcılık alanında Facebook ile birlikte oluşturduğu duopoli de hız kesecekmiş gibi durmuyor. Zira 2016 yılında global ölçekte tüm mecralarda yapılan reklam harcamalarının beşte biri Google ve Facebook’un kasasına girdi. Google 79,4 milyar dolar ile aslan payını alırken, rakibi Facebook ise 26,9 milyar dolar kazandı.

Apple

Markanın amiral gemisi iPhone’un satışlarında düşüş yaşanmış olsa da Apple’ın büyüme hızı frenlenecek gibi durmuyor.

WPP’nin en değerli markalar çalışmasının yanı sıra geçtiğimiz ay yayınlanan Forbes’un en değerli markalar listesinde de üst üste yedinci kez yer alan Apple, yeni ürün ve hizmetler sunmaya devam ediyor.

Microsoft

Bu yıl özellikle NHS siber saldırısı üzerinden güvenlik konusunda eleştirilere maruz kalmasına rağmen Microsoft en değerli markalar arasındaki yerini koruyor.

Amazon

E-ticaret devi Amazon bu yıl online alışveriş, teslimat ve eğlence gibi alanlarda tüketici deneyimini geliştirmek için çaba sarf etmesinin yanı sıra kişisel yardımcı Alexa gibi yapay zeka destekli servisleri de kullanıma sundu.

Facebook

Her ne kadar sosyal medya devinin başı yalan haber konusunda parmağı olduğu gerekçesiyle derde girmiş olsa da kullanıcı sayısındaki artış yakın zamanda düşüşe geçecekmiş gibi durmuyor. 2 milyar kullanıcı barajını zorlayan Facebook’un reklam sektöründe de elini her geçen gün kuvvetlendirdiği ortada. Zira Facebook yılın ilk çeyreğinde bir önceki seneye göre yüzde 51’lik bir gelir artışı gerçekleştirdi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.