MediaCat

Brand Week Istanbul 10 yaşında

Brand Week Istanbul’un 10. yıl teması “Time To Reset – Yeniden Başlama Zamanı”. Bu yıl pek çok alanı “resetlemiş” yetenekler, uzmanlar, sanatçılar ve marka liderleriyle buluşacaksınız.

Brand Week Istanbul 10 yaşında

Bu yıl Brand Week Istanbul’un 10’uncu yılı. 10 yıl, dile kolay. 2013’ten 2022’ye 10 yıl gibi görünse de bizim cephemizde neredeyse bir asırlık emek harcandı. Çünkü, bu 10 yıl boyunca Türkiye’nin kendi ekonomik, sosyal, siyasal sorunları ile bölgemizde dengeleri değiştiren savaşları ve pandemiyi aralıksız yaşadık. Her yıl başka bir kriz ve istikrarı bozan gelişmeye rağmen sürdürülebilir bir marka yaratmak için çabaladık. Pandemide bile ara vermeden, sadece araçları değiştirerek yola devam ettik. Mutluyum, çünkü büyük ölçüde hedeflerimize ulaştık.

10 yıl önce

Bugün gibi hatırlıyorum, 2013 yılı ortalarıydı. Türkiye’de Gezi olayları tüm dengeleri sarsmıştı. Ülkede yaratıcılar ve markalar için umudun diri tutulmasına ihtiyaç vardı. O tarihe kadar küçük küçük yaptığımız çeşitli etkinlikleri birleştirip bir bölgesel festivale dönüştürmeye bu nedenle karar verdik. MediaCat Marketing Forum, Felis, Digital Age, Sağlık Ödülleri ve Outdoor Ödüllerimizi birleştirecek ve içine ülke tarihinde görülmemiş sayı ve nitelikte içerik ekleyecektik.

Aslında tohumları önceden atmıştık. New York’a gidip lisansiyeri olduğumuz Advertising Age dergisi ve merkezi New York’ta bulunan Advertising Week Festival’ın yöneticileriyle görüşmüş, birlikte Avrupa’nın en büyük yaratıcılık festivalini yapmak konusunda mutabakata varmıştık. MediaCat, AdAge ve Advertising Week’in işbirliğiyle düzenleyeceğimiz bu festivalde global yetenekleri, liderleri İstanbul’da bizim yeteneklerle buluşturacaktık.

Sektörle işbirliği girişimi

Türkiye’ye döndüğümüzde sektörü de işin içine katmak için Reklamcılar Derneği ile toplantılar yaptık ve derneğe bu ilham verici projede ortaklık teklif ettik. O zamanki dernek başkanı ve bazı yönetim kurulu üyeleriyle üst üste toplantılar yaparak, bu amaç için sıfırdan ortak bir şirket kurmaya kadar varan çeşitli modelleri tartıştık. Ardından derneğin kendi yönetim kurulunda komisyonlar kuruldu. Dernek içi tartışmalar aylar aldı.

Karşı teklif!

Neticede hiç beklemediğimiz bir şey oldu: RD o tarihe kadar sadece yılda bir akşam yapılan Kristal Elma törenini bir festivale çevirmeye karar verdi. Dahası, bizi o festivalin organizasyonunu yapmak üzere bir ihaleye davet etti.

Söz konusu davetle üç yanlış birden yapılıyordu:

  • Her şeyden önce bizim derneğe önerdiğimiz, İstanbul’da bir bölgesel yaratıcılık festivali organize etme fikri, etik dışı bir şekilde derneğin kendi projesine dönüştürülüyordu.
  • Bizim orijinal fikrimiz ve ortaklık teklifimiz ihale davetiyle taşeronluğa dönüştürülüyordu.
  • Eli Acıman gibi vizyoner reklamcıların inisiyatifiyle kurulmuş olan ve son derece başarılı bir ödül olan Kristal Elma markası genişletiliyor ve bir dernek festivaline dönüştürülüyordu.

Doğallıkla ihale davetine cevap bile vermedik. Ve Brand Week Istanbul olarak kendi yolumuza devam etmeye karar verdik.

Zamanlama

Kendi yolumuza devam ederken de derneğe ve sektöre zarar vermemek adına her türlü hassasiyeti gösterdik.

Örneğin, Kristal Elma törenleri başlangıcından beri geleneksel olarak hep haziran ortasında yapılırdı. Sektör çalışanları ve medya da haziran ayındaki Kristal geceyi heyecanla beklerdi. Bu nedenle biz Felis törenlerini çok uzak bir tarihe, eylül sonuna konumlandırmıştık.

Felis’i Brand Week Istanbul’un içine alacağımız için Brand Week Istanbul’u da eylülde yapacak şekilde planladık ve son hızla çalışmalarımızı başlattık. Mekân, program, konuşmacılar, sponsorluklar devam ederken iletişime de başladık.

Biz iletişime başladıktan kısa bir süre sonra RD, Kristal Elma Festivali’ni eylülde yapmak istediğini söyledi ve Brand Week Istanbul ile Felis’i bir başka tarihe kaydırmamızı rica etti.

Teklifin yanlışlığını bile tartışmadan tarihimizi değiştirdik ve kasıma erteledik. Felis ve Brand Week Istanbulların kasımda olmasının nedeni budur sevgili okurlar. O zamanlar ekip olarak şaşırmış ve üzülmüş olsak da şimdi dönüp geriye bakınca iyi olmuş diyoruz. Brand Week Istanbul her yıl kasım ayında çok başarılı bir performans sergileyince, diğer bazı rakip etkinlikler de kerametin kasım ayında olduğunu düşünerek bizim hemen önümüzde, hemen ardımızda etkinlik yapmaya başladılar.

Yılın en ilham verici haftası

Brand Week Istanbul, 10 yılda sürekli büyüyerek, çizgisinden sapmadan sadece Türkiye’nin değil tüm EMEA bölgesinin en büyük yaratıcı etkinliği oldu. Çok büyük ve özverili bir ekibin çabalarıyla Türkiye ve dünyadan ilham verici fikirlerin, projelerin, işlerin ve yetenekli insanların buluştukları büyük bir platforma dönüştü.

Dernekle ortak olsaydık nasıl bir yol alırdık, neler olurdu bilemiyorum. Ama o zamanki yöneticilere bir teşekkür borçlu olduğumu da belirtmeliyim. Bizi daha özgür, daha etkili bir modele zorladıkları için.

2013’ten bu yana “Değişim”, “Yaratıcılık”, “İlham”, “Markalar ve trendler”, “Etki”, “Efsaneler”, “Çizginin Dışındakiler”, “Sınır Tanımayan Fikirler”, “Geleceği Tasarlamak” ve “21. Yüzyılda İnsan Olmak” gibi farklı temaları ele alarak 3 binden fazla konuşmacıyı yüz binlerce katılımcıyla buluşturduk.

Time to Reset

Onuncu yıl temamız ise “Time To Reset – Yeniden Başlama Zamanı”. Bu yıl pek çok alanı “resetlemiş” yetenekler, uzmanlar, sanatçılar ve marka liderleriyle buluşacaksınız.

Bu sene hem bizim için hem de katılımcılarımız için özel bir yıl. 10’uncu yıla özel programlar ve partiler sizi bekliyor. Her şeyi çok özenle hazırlıyoruz. Umarım bu duyguyu sizlere de geçirebiliriz. Her adımımız yakından takip edildiği için de pek çok yeniliği sır gibi saklıyoruz.

Bugüne kadar Brand Week Istanbul’a emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum. 10 yıl boyunca bize destek olan tüm markalara, yöneticilerine ve yılın en ilham verici haftasını sabırsızlıkla bekleyen katılımcılarımıza sevgilerimi sunuyorum. Nice 10 yıllara.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.