“Müşterileriniz yürüyüp gidebilirler, peki ya hayranlarınız?”

Müzik dünyasının efsane ismi Bruce Dickinson, Brand Week 2017 sahnesini salladı.

07.11.2017 - 13:04 | Gönül Hadımlı

Bruce Dickinson

“Futbol takımınızın sürekli arkasındasınız değil mi? Peki, ne zaman futbol takımınızı desteklemeyi bırakırsınız? Asla.” İşte, Iron Maiden’ın efsanevi ismi Bruce Dickinson, Brand Week 2017 sahnesini bu sözleriyle salladı. Cümlelerinin asıl işaret ettiği yer ise, müşteri yaratırsanız onların yürüyüp gidebileceği ama hayranlarınızın her daim sizin yanınızda olacağıydı. İşte bu yüzden bir markanın bir Iron Maiden, bir Bruce Dickinson olabilmesi için, “efsane”lerin arasına adını yazabilmesi için yapması gerekenin “müşterilerini hayranlarına dönüştürmek” olduğunu söylüyor Dickinson.

Futbol takımınızı desteklemeyi bırakamamanızın nedeninin ise futbol takımınızla bir “ilişkiniz” olmasından kaynaklandığını belirtiyor Dickinson. Her şeyin ilişkiler üzerine kurulu olduğuna vurgu yapan Dickinson, her ne kadar dijital tüketim çağında da olsak bireylerin hisleri üzerine kurduğu ilişkiler bağlamında hayatlarını şekillendirdiklerini belirtiyor ve katılımcıların şu an kendisini herhangi bir mecradan izleyebilme imkânı olduğunu ama onun yerine sahnede, kendisini hissetmek istedikleri, o duyguyu tatmak istedikleri için Brand Week Istanbul’da olduklarını belirtiyor.

"Müşterileriniz yürüyüp gidebilirler, peki ya hayranlarınız?"

Para değil, yaratıcılık birinci sırada

Iron Maiden markasından ötürü birçok insanın kendisine, “Haydi size bu ürünü yapalım” şeklinde yaklaşmasından memnun değil Dickinson. Çünkü bireylerin her şeyi para uğruna yapmadığını söylüyor, işin içerisinde paradan bağımsız başka bir amaç olmasının gerekliliğinden bahsediyor. “Biz turlarımızı sadece para kazanmak için yapsaydık, şu an sadece ‘Greatest Hits’ çalan bir karaoke grubu olurduk” diyen Dickinson, yaratıcılıklarını körüklediği için, onları hayatta tuttuğu için, keyif aldıkları için Iron Maiden olarak turları yaptıklarını ekliyor.

Bruce DickinsonGünümüzde her ne kadar Iron Maiden’a ait markalar olsa da, Dickinson bir amaca hizmet etmedikçe bu markaların manasız olduğunun altını çiziyor. Öyle ki zamanında kendilerine “Sizin için bir kırmızı şarap markasıyapalım” diyenlerin karşısında durmalarının nedeninin kırmızı şarabın hiç “Iron Maiden’lık” olmadığını söyleyerek reddetmeleri örneğini veriyor. Fakat hemen ardından akıllarına bira yapmak fikri geliyor ve grup Trooper adını verdikleri birayı piyasaya sürerek ilk üç yılda 9 milyon litre kadar satışa ulaşıyor.

Dickinson, dijitalleşmeyle birlikte müzik firmalarının ölümünün nedeninin ise, adapte olamamalarından ötürü müşterilerinin başka kanallara yönelmesine bağlıyor. Müşteriler müzik firmalarını bırakıyorlar ve daha az paraya belki de ücretsiz olarak şarkıları internet üzerinden indiriyorlar fakat aynı müşteriler, müzik gruplarının hayranları olduğu için asla desteklerini çekmeden, her daim müzik gruplarının konserlerine katılmaya devam ediyorlar.

İşte, müzik dünyasının efsane ismi, Iron Maiden’ın vokalisti, pilot ve iş adamı Bruce Dickinson müşteri değil hayran yaratmanın altını çiziyor ve hayranlarının müşteriye dönme riskiyle karşı karşıya kaldıkları bir anını anlatarak, “Hayranlarımız müşterilere dönüşerek yürüyüp gidebilirlerdi, belki de Metallica hayranı olabilirlerdi, bunu asla istemezdik” diyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.