MediaCat

Dünyanın en değerli markası Amazon

Brand Finance’in “Dünyanın En Değerli 500 Markası” araştırmasının sonuçları paylaşıldı.

Dünyanın en değerli markası Amazon

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance, Dünyanın En Değerli 500 Markası 2019 araştırmasının sonuçlarını paylaştı.

Araştırmanın sonuçlarına göre, dünyanın en değerli markası 188 milyar dolarlık marka değeriyle Amazon oldu. Amazon, aynı araştırmanın geçen yılki versiyonunda da 151 milyar dolarlık marka değeriyle ilk sırada yer almıştı.

En değerli markalar listesinde Amazon’u 154 milyar dolarlık marka değeriyle Apple, 143 milyar dolarla Google, 120 milyar dolarla Microsoft ve 91 milyar dolarla Samsung izledi. Listenin altıncı sırasına 87 milyar dolarla AT&T, yedinci sırasına 83 milyar dolarla Facebook, sekizinci sırasına 80 milyar dolarla ICBC ve dokuzuncu sırasına 71 milyar dolarla Verizon yerleşti. İlk 10’da yer alan son marka ise 70 milyar dolarla China Construction Bank oldu.

Bu yıl değerini oran olarak en çok yükselten marka, yüzde 326 artışla Çinli teknoloji şirketi iQiyi oldu. Listeye 483’üncü sıradan giriş yapan iQiyi, geçtiğimiz yıl 1 milyar dolar olan marka değerini 4,3 milyar dolara çıkardı. En fazla değer kaybına uğrayan marka ise yüzde 42’lik bir kayıpla marka değeri 11,4 milyar dolara gerilene JD.com oldu.

En değerli markalara ülke bazında bakıldığında Amerika Birleşik Devletleri zirvede yer aldı. En değerli 500 marka listesinde marka değerinin yüzde 45’ini 191 markayla ABD’li şirketler oluşturdu. Çin’in 72 marka ve yüzde 18,4 payla ikinci sırada, Japonya’nın ise 32 marka ve yüzde 6,1 payla üçüncü sırada yer aldığı listeye Türkiye’den hiçbir marka giremedi.

İş kolları açısından teknoloji markaları yüzde 23,5 ile ilk sırada, yüzde 14,3 ile bankacılık ikinci, yüzde 9,3 ile telekom üçüncü, yüzde 6,6 payla otomobil dördüncü ve yüzde 6 ile perakende sektörü beşinci sırada yer aldı.

Araştırmada markasını en iyi temsil eden üst yönetici, 72,4 puanla Amazon’dan Jeff Bezos oldu. Listenin ikinci sırasında Akio Toyoda (Toyota), üçüncü sırasında Bernard Arnault (LVMH) ve dördüncü sıradaysa Tim Cook (Apple) bulunuyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.