Boyner ve Lee Cooper’dan doğa dostu işbirliği

Doğa dostu kapsül koleksiyon Lee Cooper X Boyner müşterilerin beğenisine sunuldu.

14.09.2020 - 15:48 | MediaCat

Boyner ve Lee Cooper'dan doğa dostu işbirliği

İyi yaşam konusunda müşterilerinde farkındalık yaratmayı hedefleyen Boyner ve Lee Cooper, sürdürülebilir geleceğe katkı sağlayan ve sürdürülebilir moda alanını genişleten bir işbirliğine imza attı. Lee Cooper’ın repreve iplik kullanarak ve daha az su tüketimiyle oluşturduğu doğa dostu kapsül koleksiyon Lee Cooper X Boyner, Boyner mağazalarında ve boyner.com.tr’de müşterilerin beğenisine sunuldu.

Lee Cooper X Boyner Koleksiyonu’nda plastik atıkların geridönüştürülmesiyle elde edilen repreve iplikleri kullanıldı. Kapsül koleksiyon üretiminde konvansiyonel polyester malzeme yerine repreve ipliklerin kullanılması, sürdürülebilir üretim açısından çarpıcı sonuçları ortaya çıkardı. Yaklaşık 20 bin pet şişenin repreve bir içeriğe dönüştürülmesiyle hazırlanan koleksiyonun üretim aşamasında yüzde 45 daha az enerji ve yüzde 20 daha az su tüketimi yapıldı, gaz emisyonu ise yüzde 30 azaldı. Başka bir ifadeyle, 264 bin litre su tasarrufu yapılırken, CO2 salınımında 33 bin 400 kg azalma sağlandı. Koleksiyonda yer alan tişörtler ise organik pamuktan üretildi.

Boyner Büyük Mağazacılık CEO’su Eren Çamurdan, doğa dostu kapsül koleksiyonu şu sözlerle değerlendirdi:

“Moda dünyasının dinamikleri doğa, çevre ve sürdürülebilirlik odaklı bir şekilde değişiyor. Son yıllarda moda gündemine yön veren bu konular, özellikle içinde bulunduğumuz pandemi süreciyle daha çok önem kazandı. İş ve sosyal yaşamımızı derinden etkileyen COVID-19, sadece tüketim alışkanlıklarını değil, üretim alışkanlıklarını da sorgulamaya yönlendirdi. Tüketiciler, özellikle de gençler bu konuda daha bilinçli ve seçici davranarak doğaya karşı duyarlılığı olan markalara yöneliyor. Sakinlik ve sadelik temaları öne çıkarken, ekolojik ürünlere eğilim artıyor. Doğanın ve çevrenin gelecek nesillere korunarak bırakılması konusunda sorumluluğumuzun farkındayız. İşimize bu sorumluluk çerçevesinde yön veriyor, sürdürülebilirlik konusunu iş stratejilerimizin merkezine koyarak planlama yapıyoruz. Kullanılmayan tekstil ürünlerini geridönüştürmek üzere 2014 yılında hayata geçirdiğimiz ‘İyiliğe Dönüştür’ projemiz kapsamında, şimdiye kadar 144,2 ton tekstil atığını geridönüşüme kazandırdık. Şimdi de sürdürülebilirlik alanında yaptığımız çalışmaları değerli iş ortağımız Lee Cooper ile farklı bir boyuta taşıyan, değerli bir projeyi hayata geçirdik. Çevreci, etik ve sürdürülebilir moda anlayışının çok güzel bir örneği olan, repreve ipliklerle hazırlanan denim koleksiyonunu tüketicilerle buluşturuyoruz. Koleksiyon doğa dostu bir anlayışla tasarlanmakla birlikte, son derece konforlu ve trend parçalardan oluşuyor. Bu koleksiyonun moda dünyasında sürdürülebilirlik akımına katkı sağlamasını diliyor, Lee Cooper’a iş birliğinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Hem Boyner özel markalarımızla hem de iş birliği yaptığımız markalarla sürdürülebilir moda alanını genişleten projelere imza atmaya devam edeceğiz.”

2010 yılında İngiliz denim markası Lee Cooper’ın Türkiye perakende, pazarlama ve üretim haklarını alan Kipaş’ın yönetim kurulu üyesi ve İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz ise Lee Cooper X Boyner kapsül koleksiyonuna dair şu yorumlarda bulundu:

”Yaşadığımız bu zorlu günlerde sürdürülebilir yaşam tarzına ne kadar ihtiyacımız olduğunu çok daha net görmeye başladık. Bu yaşam tarzını desteklemek ve gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmak için Lee Cooper olarak tüm üretim ve satış stratejimizi sürdürülebilirlik temelinde kuruyoruz. Boyner ile hayata geçirdiğimiz bu projeyle doğa ve gelecek için en büyük tehdit olarak gösterilen plastik kirliliğinin önüne geçmek için bir ilham kaynağı olmayı hedefliyoruz. Doğada yaklaşık 400 yıl gibi uzun bir sürede yok olan pet şişeler, doğa ve çevre kirliliğinin yanında deniz ve karadaki ekolojik hayatı yoğun bir şekilde etkilemeye başladı. Bu kirliliği döngüsel ekonomiye kazandırdığımız ve yeni bir moda akımı başlattığımız bu proje ile müşterilerimizin trend ve konforlu ürünleri satın alırken sosyal bilinçle yaklaşımlarını desteklemek istiyoruz. Kipaş ile repreve işbirliğinden doğan bu özel dönüştürülmüş kumaşlarımızla senede yaklaşık 180 milyon pet şişe atığından çevremizi kurtarıyor ve doğamızı koruyoruz. Pet şişelerden dönüştürülmüş denimlerin yanı sıra organik pamuktan üretilmiş tişörtlerimizle, Boyner ile birlikte tam sürdürülebilir bir koleksiyon sunmayı hedefledik. Sürdürülebilir projelerimizi daha da geliştirerek müşterilerimize daha temiz bir dünya bırakma yolunda yürüyoruz.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.