Birliğe açılan portal

Vilnius ve Lublin şehir merkezlerine yerleştirilen fütüristik portallar mesafe engelini aşarak iki şehir arasına sanal bir köprü inşa ediyor.

01.06.2021 - 17:51 | Simge Şenses

Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi (Vilnius Tech) ve Benediktas Gylys Vakfı, Litvanya’nın Vilnius ve Polonya’nın Lublin şehirlerini gerçek zamanlı olarak birbirine bağlayan ayna benzeri portallar geliştirdi. “A Bridge to the United Planet” adıyla anılan proje, toplumsal kutuplaşmaları zayıflatırken farklı kültürlerden insanların birlik duygularını güçlendirmeyi amaçlıyor.

Birliğe açılan portal

Şehirlerin merkezlerinde konumlandırılan LED aydınlatmalı fütüristik portalların üzerlerindeki kameralar, iki şehir arasında anlık olarak iletişim kurulmasına olanak sağlıyor. Önyargıların ve geçmişe ait anlaşmazlıkların, biz ve onlar yanılsamalarının üstesinden gelmek için bir davet olarak hayal edilen portalların hayata geçirilmesinin, tüm dünyada fiziksel ve sosyal bağların zorunlu olarak zayıfladığı pandemi dönemine denk gelmesiyse hoş bir tesadüf. Zira iki şehri birbirine bağlayan bu sanal kapıların geliştirilmeye başlanması beş yıl öncesine kadar dayanıyor.

Şimdilik Vilnius ve Lublin’i birbirine bağlayan portalların ileride farklı şehirlere de yayılması olası. Yaratıcılar, sonraki adım olarak İngiltere’nin başkenti Londra ve İzlanda’nın başkenti Reykjavik’i birbirine bağlamayı hedefliyor.

Kaynak: Design Taxi, The Verge

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.